Leo Mesi najbolji strelac Primere!

Fudbaler Barselone Lionel Mesi postao je u meču 12. kola Primere protiv Sevilje najbolji strelac u istoriji Primere!

Fantastični Argentinac srušio je rekord Telma Zare (251) star pola veka, pošto je sa tri pogotka protiv Andalužana stigao do broja od 253 postignuta gola u španskom šampionatu.

Dvadesetsedmogodišnji Argentinac se najpre u 21 minutu izjednačio sa legendarnim napadačem Atletik Bilbaa sa kraja pedesetih, da bi se u 72. minutu konačno osamio na večnoj listi strelaca.

Zara je rekord postavio 1955. godine, u 15 odigranih sezona, a za 251 gol bilo mu je potrebno 278 susreta, dok je Mesiju trebalo jedanaest duela više.

Mesi se prvi put u listu strelaca u dresu tima iz Katalonije upisao sa samo 17 godina – kada je u maju 2005. godine bio precizan u meču protiv Albasetea.

Do kraja susreta na Nou Kampu (5:1) uspeo je da upiše i 27. het-trik u dresu Blaugrane, i ujedno stigne do ukupno 397. pogotka za klub u koji je stigao sa 14 godina – i u kojem je proveo celu karijeru.

Četvorosturki osvajač Zlatne lopte je do neverovatnog učinka stigao za deset sezona, pogađavši mrežu protivnika u proseku od 0.87, a samo se u sezoni 2011/12 – 50 puta upisao u listu strelaca.

Tokom godina iza sebe je ostavio legendarne – Uga Sančesa (234/347), Raula Gonsalesa Blanka (228/550), Alfreda di Stefana (227/329) i Cesara Rodrigesa (226/382) iza sebe. Takođe, Mesi deli prvo mesto na večnoj listi strelaca Lige šampiona sa Raulom, pošto su obojica po 71 put bili precizni u elitnom takmičenju.

Jedini od aktivnih igrača koji bi mogao da stige Mesija je njegov najveći rival Kristijano Ronaldo, koji je za pet sezona na Santijago Bernabeu postigao 199 golova na 177 odigranih mečeva u Primeri (1.13 po meču). Ali, samo u slučaju da Argentinac odluči da napusti Kataloniju.

Priliku da se i tu osami na čelu večne liste imaće već sredinom sledeće nedelje, kada Barselona bude gostovala kod APOEL.