"YUTA će turistima garantovati bezbednost putovanja"

Nacionalna asocijacija turističkih agencija (YUTA) od ove godine prvi put putnicima garantuje sigurnost putovanja, ako turistička agencija propadne ili ne obezbedi turistima odgovarajući smeštaj, izjavio je direktor te asocijacije Aleksandar Seničić.

Izvor: Beta
Pošaljite komentar
  1. Yuta je udruženje turističkih agencija a polise osiguranja izdaju osiguravajuće kuće i moraju po zakonu da ih poseduju sve turističke agencije bile one članice yute ili ne. U laži su kratke noge
    (Srdjan, 14. februar 2016 23:16)

    # Link komentara

  2. Kako i odakle Yuti novac kad kazu da ce oni isplacivati novac? Nece oni nego osiguravajuca kuca kao i do sada. Sve agencije su morale i do sada da imaju osiguranje samo sto je sada po zakonu ta suma povecana. Bila je 40.000eur sad je 300.000eur. Agencije su te koje imaju predstavnike na destinacijama kao i do sada.
    Yuta je udruzenje turistickih agencija gde svako od njih na pozicijama ima svoju agenciju. Jedni drugima stite ledja i rade kao copor-zastupaju samo svoje interese. Yuta nema nikakva ovlascenja, da bilo sta radi-nije ni zakonodavno ni izvrsno ni sudsko telo. Narod je taj koji veruje da su zasticeni (ne znam cime) ako je agencija clanica Yute. Pa koliko clanica Yute je zeznulo narod za velike pare prevarama u Egiptu, Tunisu, Turskoj. Sve cu bile "sigurne" clanice Yute.
    Kaze gospodin da su njihovu garanciju uzele samo "sigurne" agencije. Nije tacno-uzele su sve koje su pristale na harac i pune dzepove ovih iz Yute. Koje nisu-nisu uzele. Sve imaju pokrice po zakonu od 300.000eur i svi organizatori imaju (po zakonu) predstavnike na destinacijama. Koliko podataka o putnicima ce jedno ovakvo udruzenje da prikupi (imena, adrese,telefone,mailove)?
    Yuta je udruzenje turistickih agencija i ne razlikuje se od udruzenja obucara ili pcelara.
    Sto Seniciceva agencija nikad nije bila clanica Yute ako to toliko znaci?
    (Milica, 11. februar 2016 16:17)

    # Link komentara

  3. A da im neko kaze da jugoslavija ne postoji odavno?
    (Niko, 9. februar 2016 21:20)

    # Link komentara

  4. ajde pojasni sta je razlika kad i druge agencije koje nisu u juti isto moraju da plate polisu i isto za njih ima300 000e odstete koje kao i za jutu garantuje osiguranje. isto imaju predstavnike na terenu. opet prodavanje magle. ne verujem da ce juta isplacivati umesto osiguranja pare pa se onda rkati sa osiguranjem. to bi vec bilo nesto konkretno
     (upucen, 9. februar 2016 01:28)

    # Link komentara

  5. Yuta radi u dilu sa velikim turistickim agencijama....ja sam tuzio Yuti agenciju Argus zbog slanja raspadnutog autobusa za Pariz...i naravno da nista nisu preduzeli...autobus po njima ispunjava uslove..ima klimu i tv uredjaj...sve ostalo,sto smrdi nafta,istrosene gume,krs u pravom smislu reci po njima je subjektivni osecaj...toliko
     (maks, 8. februar 2016 18:20)

    # Link komentara

  6. dosta je nejasno oko ovog zakona ali mislim da juta nece nista isplacivati vec osiguravajuce kuce. radnike na terenu nema juta vec turisticke agencije. pritom ako se desi nesto ne predvidjeno opet ce osiguranje pustati agenciju i putnika da rese... pa arbitraze pa sud... pa ako ni sudom ne plati agencija onda ce osiguranje. Agencije bi najvise volele da osiguranje odmah pokrije stetu...kad vec placaju polisu i angazuju recimo autobus sa licencom za medjunarodni saobracaj i taj autobus se pokvari
     (upucen, 8. februar 2016 12:28)

    # Link komentara

  7. Sve agencije koje zele da nastave da rade moraju uplatiti osiguranje, a gde ce to uraditi nije bitno.

    Yuta nije jedina, postoje i osiguravajuce kuce. I putnici koji putuju i preko agencije koja nije u yuti isto ce biti osigurani.
     (Aleksandar, 8. februar 2016 10:28)

    # Link komentara

  8. odakle im novac? podigli su samo iznose obaveznih osiguranje. agencije placaju uvecane polise zbog cega ce im porasti troskovi i prodajna cena... a juta se samo reklamira. pritom i agencije koje nisu clanice jute moraju isto da se osiguraju na 300k evra tako da je opet svejedno jesi li u juti ili ne... eventualno ce skinuti na kolektivno pregovaranje malo cenu. opet i clanstvo u juti kosta mnogo vise od toga... Po milioniti put se pokazuje beskorisnost ove organizacije. Jedini osnovani razlog za placanje clanarine jeste zbog glupog naroda koji veruje u nju.
     (upucen, 8. februar 2016 02:12)

    # Link komentara

  9. Yuta je prvi put u novijoj istoriji uradila pravi posao i pored katastrofalnog propisa donetog od strane ministrarstva za trgovinu, turizam i telekomunikacije, koji je mogao biti jos gori. Stala je na stranu putnika i organizatora putovanja, sto je do sada bilo nemoguce, jer se do sada podrazumevalo da su ovi uvek u konfrontaciji. Dakle, YUTA je oborila premije osiguranja za sve tur-operatore inicijativom za udruzivanje i pregovaranjem sa osiguravajucim kucama, a obezbedila dupli sistem osiguranja za sve putnike agencija koje su u ovom krugu. Putnici ce pored obestecenja u slucaju insolventnosti agencije biti sigurniji i zbog 24/7 servisa koji YUTA pruza za pomenuti slucaj bankrota ili prevare operatora. Sto se tice koristi, nema YUTA od ove polise neke velike koristi (200 agencija x 50ak evra provizije). YUTA je neprofitna organizacija koja se finansira iz godisnjih clanarina. Uzgred clanice ne moraju da imaju "YUTA garanciju" putovanja, tako da je dobro da se proveri koju polisu ima organizator , cak i ako je clanica YUTAe.
    (Lovcen, 8. februar 2016 00:05)

    # Link komentara

  10. Drugim rečima, JUTA do sada nije bila nikakva garancija putnicima. To je udruženje koje nema nikakvu odgovornost, a mislim, ni nikakva prava.

    Argus je valjda istupio iz JUTE i ništa im ne fali.
    (Dule Astro, 7. februar 2016 20:47)

    # Link komentara

  11. Da pokusam da malo razjasni. jer sam upoznat sa detaljima.
    Naime Yuta jeste ugovarac osiguranja i da se nije pojavila sve agencije bi platile.daleko vece premije za potrbno osiguranje od 300.000 eur.
    Drugo nema nikakvog eura po.putniku ...to nije tacno
    Osuguravajuce kuce DDOR i UNiQA
    su prihvatili deo rizika i obezbedjuju novac za potrebe po tom osnovu.
    Asistencija se obavlja iz Yuta-e a lkudi na terenu su inace predstavnoci agencija koje se nalaze u sistemu YUTA GARANCIJA PUTOVANJA.
    Nema ovde niceg loseg vec naprotiv dobra namera da se rese eventualni problemi i napokon da neko preuzme odgovornost koja je velika a putnici vrate poverenje u agencije.
     (General, 7. februar 2016 14:32)

    # Link komentara

  12. Inace evro i po po putniku uzima YUTA, cist reket. Taj evro i po pomnozite sa desetak hiljada putnika koliko ima svaka ozbiljnija agencija organizator (minimum na godisnjem novou) i bice vam jasno odakle novac.
     (Neplaceni komentator, 7. februar 2016 13:21)

    # Link komentara

  13. za one koje zanima, nakon stupanja novog zakona o turizmu na snagu, maksimalni osiguran iznos je sada 300.000evra na novoj jedinstvenoj polisi.. juta ovde nastpa kao kolektivni ugovarac osiguranja te je kao malo oborila cenu premije, i to pre svega sa ddor ili uniqa osiguranjem.. druge agencije organizatori, uzimaju direktno osiguranje od osiguravajuce kuce.. ono sto doticni nije rekao, da uzimaju dodatni evro po putniku za svoj bonus, i to pada ili na teret agencije ili na teret putnika.. pitanje je kako ce juta u slucaju nekog masovnog problema da angazuje avion da vrati ljude kuci, ili ce to opet morati biti drzava Srbija...
     (bre, 7. februar 2016 11:39)

    # Link komentara

  14. Nekako sam skeptik. Pre svega jer nigde nije navedeno otkud njima novac za to. Da li agencije plaćaju članarinu, što bi opet bilo nedovoljno. Ovo su ogromni troškovi, samo tih nekoliko stotina zaposlenih, pa centrale, menadžment i sl. Da ne pominjem tu odštetu koja neće biti mala.. Sve u svemu nedostaje ovde još nekih informacija da bi ovo imalo smisla.
     (Vlad Rad, 7. februar 2016 11:03)

    # Link komentara