Slike solidarnosti: "Zaboravljamo svoju antikolonijalističku prošlost"

Istoričarka Radina Vučetić bila je gošća današnje emisije "Kažiprst" na B92, gde je sa našom Suzanom Trninić razgovarala o novoj izložbi "Tito u Africi - slike solidarnosti", čiji je jedan od autora.

Izvor: B92
Podeli
Tito i Jovanka sa premijerom Republike Togo Silvanusom Olimpijem (Foto: Gettyimages)
Tito i Jovanka sa premijerom Republike Togo Silvanusom Olimpijem (Foto: Gettyimages)

Ona je objasnila da je izložba jednim delom nastala zahvaljujući njenoj saradnji sa kolegama iz inostranstva u projektu "Socialism Goes Global" koji je preispitivao odnose zemalja socijalističkog sveta.

"Tu sam angažovana kao neko ko se prvenstveno bavi odnosima Jugoslavije i Afrike", rekla je ona.

Autorka objašnjava da je izložba "Tito u Africi" samo delimično priča o Titovim putovanjima. To je zaista priča o solidarnosti.

"Tito je zaista bio jedan od najvećih političkih globtrotera. Izračunato je jednom da je na putovanjima proveo trećinu svog mandata. Više puta je obilazio Afriku, ali se izložba bavi putovanjem iz 1961. godine, kada je udario temelje za prvu Konferenciju nesvrstanih", objašnjava Vučetić.

Ona ocenjuje da je društvo postalo netolerantno i da je Srbija zaboravila svoju antirasističku, antikolonijalističku i antifašističku prošlost.

"Čini mi se da pogrešne stvari doživljavamo kao svoju tradiciju. Negiramo antifašizam, antikolonijalizam, antirasizam. Strašno je što zaboravljamo da je nekada u Beogradu studiralo na desetine hiljada afričkih studenata, dok je danas prava retkost da na ulicama vidite nekog ko je drugačije boje kože", smatra autorka.

Ona dodaje i da se forsiraju pogrešni narativi o Jugoslaviji, dok se oni vredni zanemaruju.

"Kod nas nema naučnog propitivanja prošlosti. Mi o Jugoslaviji saznajemo iz medija, a ne iz istoriografije. Mi već trideset godina nemamo Titovu biografiju, sem one koju je pisao Todor Kuljić. Ova izložba je mogućnost da se preispita spoljna politika zemlje koja je bila važna, ne samo za Nesvrstane, nego i za kompletan period Hladnog rata", kaže Vučetić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 33 idi na stranu