Armagedon - o žrtvama pedofilije i zamkama koje vrebaju

Čitanje ove knjige, koja sadrži četiri priče zasnovane na literarno uobličenim stvarnim događajima, uvodi nas u onaj deo ljudske prirode koji nazivamo tamnom, mračnom stranom, a koja izaziva nevericu, zbunjenost, čuđenje, zaprepašćenje, bes, strah...

Biljana Lajović specijalista školske psihologije
Podeli

Koliko god znali da nisu plod mašte pisca, već u osnovi stvarni, neverovatno drastični, surovi oblici nasilja, teško nam je da tu činjenicu priznamo i prihvatimo. Možda je to jedan od razloga koji nas sprečava da prepoznamo sve signale koji nam ukazuju na to da se zlo priprema i događa.

Sva negativna osećanja, koja se javljaju kada saznamo za takvo nasilje, trebalo bi da nas vode ka razmišljanju o tome šta možemo da učinimo, kako da reagujemo da bismo sprečili da se ovakva zlodela događaju, kako da zaštitimo decu i mlade, kako da im pomognemo da što pre prepoznaju ponašanje drugih koji nisu dobronamerni, ma kako nekad izgledali, da ne dozvole da ih zavaraju, kako da ih naučimo da znaju kome da se obrate i ko im je prava sigurna luka, podrška i pomoć.

Autor nam kroz potresne priče daje slike događaja, opisuje emocije, razmišljanja svih koji su uključeni i nas kao čitaoce uvodi da lično proživljavamo i saosećamo sa onima koji i direktno i indirektno trpe nasilje i pate zbog njega. Podstiče nas da tražimo odgovore na brojna pitanja koja nam se sama nameću.

Upućuje nas da obratimo pažnju na ono što nam deca govore, ili pokušavaju da kažu, da pratimo da li se njihovo ponašanje menja i na koji način; da stvaramo atmosferu u kojoj mogu otvoreno da nam kažu šta im se događa, šta rade, sa kim se druže i provode vreme, bilo realno ili ono virtuelno: za kompjuterom, na društvenim mrežama.

U prodaji je nova knjiga u izdanju Samizdata B92, "Armagedon“ (Zastrašujuća svedočenja o žrtvama pedofilije i zamkama koje nas vrebaju iz realnog, ali i iz virtuelnog sveta društvenih mreža) autora Vlade Arsića.

Jasno nam ukazuje da taj prostor, koji deci ostavimo prividno slobodnim, može da zauzme neko nedobronameran, ali veoma strpljiv i lukav. Jasno nam govori o tome na koji način se ponašaju, kako koriste neiskustvo i nezrelost dece, koliko su uporni i brutalni, vešti manipulatori i kako pletu mrežu iz koje dete teško samo može da se spase.

Kroz priče, autor nam ukazuje i na to da je važno da prave osobe od poverenja, škola, policija i centar za socijalni rad budu povezani, reaguju zajedno i na vreme. Informiše nas o postojanju odgovarajućih zakona (nažalost, nastalih nakon strašnih zločina, sa ciljem da pomognu sprečavanje takvih događaja u budućnosti), ali i nekim materijalima (film „Sestre“) koji govore o nasilju (fizičkom, seksualnom, emocionalnom…) i trgovini ljudima, odnosno decom, iz čega možemo mnogo da naučimo.

Ovim kratkim uvodom želimo da istaknemo da je veoma dobro što je ova knjiga napisana jer, osim ostalog, ima snažan obrazovni potencijal. Želimo čitaoce da podstaknemo da podele informaciju o knjizi sa drugima - i odraslima i decom i mladima.

Mislimo da je važno da roditelji, vaspitači i nastavnici razgovaraju o svemu što je u njoj napisano sa decom i mladima, da niko od njih ne dozvoli da ih ovakva ili slična događanja uplaše i da taj strah blokira sve ono što mogu da učine; da istraže i upoznaju se sa svim mogućnostima, procedurama, službama koje postoje i rade na sprečavanju i zaštiti dece i mladih od nasilja i da se tako pridruže svima koji rade na stvaranju bezbedne i podsticajne sredine za rast i razvoj dece i mladih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 2 idi na stranu