Iza zatvorenih vrata: Rusija protiv rezolucije Japana

Njujork -- Savet bezbednosti UN ponovo se sastao kako bi raspravljao o produžetku mandata misije Organizacije za zabranu hemijskog oružja u Siriji za mesec dana.

Izvor: Tanjug
Podeli
Foto: Gettyimages
Foto: Gettyimages

Nakon što ni ruska ni američka rezolucija nisu dobile podršku u Savetu bezbednosti UN, članice SB UN razgovarale su o japanskoj rezoluciji o produžetku mandata misije iza zatvorenih vrata, prenosi AP.

Međutim, Rojters navodi, pozivajući se na nekoliko diplomata Saveta, da se Rusija protivi japanskom nacrtu rezolucije SB UN da se produži za mesec dana međunarodna istraga o napadima hemijskim oružjem u Siriji.

Dok se pregovaralo iza zatvorenih vrata o nacrtu teksta, Rusija je svojim kolegama u Savetu, koji ima 15 članica, poručila da ne može da prihvati nacrt rezolucije, da ne želi da telo pokaže lažno jedinstvo i ne želi da troši ičije vreme, tvrde diplomate koje su tražile da ostanu anonimne.

Ambasador Francuske u UN Fransoa Delatre nazvao je japanski nacrt rezolucije "pragmatičnim predlogom koji može da otvori vrata da se izađe iz pat pozicije", dodaje AP.

U nacrtu rezolucije traži se od generalnog sekretara UN Antonia Gutereša i šefa Organizacije za zabranu hemijskog naoružanja da podnesu predloge u roku od 20 dana o strukturi i metodama rada tela stručnjaka Zajedničkog istražnog mehanizma.

Navodi se da bi predlozi trebalo da odražavaju poglede članica Saveta, koje su duboko podeljene.

Kako je ranije objavljeno, ni ruska ni američka rezolucija o produžetku mandata misije Organizacije za zabranu hemijskog naoružanja u Siriji nisu dobile podršku u Savetu bezbednosti UN.

Stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja najpre je povukao svoj nacrt, pošto nije postignut dogovor na sednici SB UN da se o njemu glasa posle američkog nacrta.

Nakon toga na glasanje je podnet nacrt rezolucije SAD. Dokument je dobio podršku 11 zemalja, a protiv su bile Rusija i Bolivija, dok su Kina i Egipat bili uzdržani.

Zatim je Bolivija ponovo podnela rusko-kinesku rezoluciju i zatražila glasanje, ali je ovaj predlog dobio samo četiri pozitivna glasa uz sedam negativnih, a četiri zemlje su se uzdržale.

Za usvajanje rezolucije potrebna je podrška devet članica, a da pri tome stalne članice ne ulože veto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 544 idi na stranu