Kosovski izbori: Haradinaj, Hoti ili Kurti?

Kosovo uz dosta napetosti dočekuje izbore 11. juna, konstatuje Dojče vele i napominje da postoji mogućnost da će neki od poslanika nakon izbora morati u Hag.

Izvor: Tanjug, Dojče vele
Podeli

Izvesno je jedino da će Kosovo dobiti novog premijera nakon izbora, jer se dosadašnji prvi čovek izvršne vlasti Isa Mustafa odrekao kandidature.

Najmoćnija partija na Kosovu, Demokratska Partija Kosova (DPK), koju nakon izbora Hašima Tačija na mesto predsednika preuzeo sadašnji predsednik parlamenta Kadri Veselji, na opšte iznenađenje je samo pola sata pre isteka zakonskog roka napravila dogovor o predizbornoj koaliciji sa Alijansom za Budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, pokretom Nisma Fatmira Ljimaja i desetak manjih partija.

Javnost je iznenađena Veseljijevom odlukom da digne ruke od kandidature za mesto premijera iako će on predvoditi izbornu listu, a kandidat koalicije za mesto premijera je Ramuš Haradinaj.

Haradinaja Srbija i dalje krivi za ratne zločine tokom rata na Kosovu 1998. i 1999. godine. Njegovo hapšenje u Francuskoj, gde je proveo gotovo četiri meseca, podiglo mu je rejting među glasačima, koji sada smatraju da je on jedan od najvećih boraca za slobodu, ocenjuje DW.

Veselji, Haradinaj i Ljimaj su tako napravili takozvani "ratni blok" - njih trojica spadaju među najpoznatije vodje Oslobodilačke vojske Kosova, navodi DW. DPK je u proteklom mandatu bila u koaliciji sa Demokratskim Savezom Kosova Ise Mustafe, dok su Haradinaj i Ljimaj bili u opoziciji i među najljućim kritičarima Vlade.

Odnosi između Veseljija, Haradinaja i Ljimaja nisu bili dobri - ni politički, niti privatno. Fatmir Ljimaj je nekada i sam bio u DPK ali je ovu partiju napustio upravo zbog dolaska Kadrija Veseljija na njeno čelo, i zajedno sa nekadašnjim portparolom OVK Jakupom Krasnićijem osnovao novu partiju - Pokret Nisma.

Sa druge strane, "mirovni blok" predstavlja koalicija Mustafine stranke sa partijom Alijansa Novo Kosovo (AKR), jednog od najbogatijih Albanaca Bedžeta Pacolija.
Mustafa je prepustio eventualnu premijersku poziiju dosadašnjem ministru finansija Avdulahu Hotiju, a mnogi analitičari kažu da je najveća preporuka Hotija, pored doktorske titule i nesporne strucnost, to što je vrlo lojalan sledbenim Mustafe.

Treći kandidat za premijera je lider pokreta Samoopredeljenje, Aljbin Kurti, koji je javnosti poznat po veoma otvorenom angažovanju za ujedinjenje Kosova i Albanije, navodi DW.

Samoopredeljenje je vodilo intenzivne razgovore i sa DSK, ali i sa Pacolijem o mogućoj predizbornoj koaliciji, međutim, insajderi kažu da nijedna stranka nije prihvatila da bude koalicioni partner zbog Kurtijevih prevelikih zahteva.

Kurti je u nedelju predstavio program za mesto premijera, gde se najviše pažnje posvećuje teškom ekonomskom stanju na Kosovu. Gotovo je izvesno da će premijer postati ili Haradinaj ili Hoti ili Kurti.

Kosovski parlament broji 120 poslaničkih mesta za koje se nadmeće pet koalicija, 19 političkih partija i dve građanske inicijative. Kosovski ustav predviđa i takozvanu "pozitivnu diskriminaciju" koja manjinama garantuje najmanje 20 poslaničkih mandata – 10 Srbima i 10 ostalim manjinama.

Svoje poslanike u parlamentu će, po ključu, svakako imati i Bošnjaci, Turci, Romi, Aškalije...

Ustav Kosova takođe predviđa da poslanici manjina moraju da budu u Vladi Kosova, što znači da će oni morati da sede u istom kabinetu sa Haradinajem, Kurtijem ili Hotijem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 76 idi na stranu