Da li bi SAD zaista krenule u rat protiv Severne Koreje?

Britanski “Independent“ objavio je opširnu analizu stručnjaka koji predviđaju šta bi se tačno moglo dogoditi u daljim odnosima između SAD i Severne Koreje.

Izvor: index.hr
Podeli
Foto: Tanjug
Foto: Tanjug

Oni su analizirali i kakve bi bile posledice mogućeg rata između dve države.

"Sada kada imamo moćno nuklearno oružje za zaštitu od američke nuklearne pretnje, bez ikakvog oklevanja ćemo potpunim ratom odgovoriti na potpuni rat, a nuklearnim udarom na nuklearni rat, i bićemo pobednici završne bitke protiv SAD".

Ovo je samo jedna od poslednjih izjava Ministarstva unutrašnjih poslova Severne Koreje usred sve većih napetosti oko testiranja raketa i nuklearnog programa države.

Kim Džong Un pretio je "udarom koji će potpuno uništiti" SAD i ne pokazuje znakove popuštanja pod međunarodnim pritiskom. Trampovi napadi na Avganistan i Siriju shvaćeni su kao znakovi upozorenja Pjongjangu.

Penzionisani pukovnik specijalnih vojnih snaga SAD Dejvid Maksvel izjavio je da SAD ima još moćniju bombu od "majke svih bombi" bačene na Avganistan, a to je Massive Ordnance Penetrator (Mop), bomba razvijena posebno za metu severnokorejskih podzemnih postrojenja.

"Postoje mnoge mete zakopane duboko u podzemlju i Mop je razvijena za te mete. Ali, moramo postaviti pitanje: Može li vojna akcija protiv Severne Koreje rezultirati njihovim katastrofalnim odgovorom?", rekao je Maksvel.

"Vašington ne sme da dopusti izolaciju od Seula i Tokija, a čini se da i Trampa više zanimaju retoričke provokacije nego vojna akcija", rekao je Džon Nilson Vrajt.

Tramp i potpredsednik Majk Pens nedavno su ublažili retoriku oko Severne Koreje te izrazili mogućnost mirnog rešavanja problema i pregovora.

Makvel smatra da bi Pjongjang mogao izvršiti nuklearni napad ako vlada zaključi da je režim u opasnosti.

"Ne bi pobedili u ratu protiv Južne Koreje i SAD, ali mogli bi pomisliti da im je rat jedina opcija", rekao je. Smatra da bi Severna Koreja mogla regovati napadom i na mogući izolovani preventivni udar.

Drugi analitičari smatraju da je verovatnoća američke vojne intervencije "vrlo mala".

Maksvel je upozorio da se SAD moraju suzdržati od opasne retorike i komentara nakon "baš svakog testa i pokazivanja snage Severne Koreje" jer se "Kim ponaša kao terorista, a to znači da želi pažnju javnosti".

Nilson Vrajt je zaključio da su jedini načini rešavanja krize zajednički pritisak saveznika te pregovori. Moguće mere su ekonomske sankcije od strane Kine, politički dogovor o prekidu testiranja oružja i mirovni pregovori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 482 idi na stranu