Vikiliksova "Tamna materija": CIA špijunira kroz "jabuke"

Vikiliks i osnivač ovog sajta Džulijan Asanž objavili su "Tamnu materiju", najnovija dokumenta iz serijala "Vault 7".

Izvor: Tanjug
Podeli
Getty Images
Getty Images

Ta dokumenta pokazuju kako je CIA birala Eplove najpopularnije uređaje kako bi špijunirala njihove korisnike.

U najnovijoj seriji dokumenata otkriveno je kako je CIA targetirala proizvode kompanije Epl, infiltrirala se u njih svojim malverom i koristila ih za praćenje i prisluškivanje obaveštajno interesantnih osoba, objavila je Raša tudej.

Navodi se da su projekti CIA kojima se bavi najnoviji serijal fajlova Vikiliksa razvijeni su u okviru EDB (Embedded Development Branch), ogranka CIA, a napadaju "Eplov" firmver - što znači da su "infekcije" uvek prisutne, bez obzira na napore da se uklone.

Kako piše RT, čak i kada reinstalirate operativni sistem, malver CIA ostaje u vašem "ajfonu".

AFP navodi da dokumenta pokazuju da je CIA 2012. godine razvila alatku "sonic screwdriver" koja može da preuzme kontrolu nad procesom pokretanja sistema Eplovog kompjutera, koji je zaštićen lozinkom, sa perifernog uređaja, poput adaptera i USB-a.

Time oni mogu da ubace grešku, koja se ne može detektovati, duboko u firmver, koji predstavlja računarski program ugrađen u hardver, a ona se ne može izbrisati čak ni ako se kompjuter refomratira.

Vikiliks je ranije ovog meseca objavio oko 9.000 dokumenata za koje tvrdi da su deo ogromne količine podataka koji su procurili iz CIA, opisavši ih kao dosad najobimnije objavljivanje tajnih obaveštajnih podataka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 496 idi na stranu