"Posle sporazuma u Briselu, Srbija bliža EU"

Beograd -- Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport kaže da je Srbija, posle potpisivanja sporazuma u Briselu, mnogo bliža otvaranju pregovora o prvim poglavljima sa EU.

Izvor: Tanjug
Podeli

"Pomak koji smo videlu u utorak otvara put ka daljim koracima u dijalogu, ali i u procesu normalizacije", rekao je Davenport za Televiziju N1, dodajući da se bez angažovanja premijera Srbije Aleksandra Vučića, kao i kosovskog premijera Ise Mustafe, ne bi došlo do rezultata.

Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport izjavio je danas da je Srbija, posle potpisivanja sporazuma u Briselu, mnogo bliža otvaranju pregovora o prvim poglavljima sa EU.

Na pitanja kada se može očekivati otvaranje prvog poglavlja u pregovorima sa EU, Davenport je rekao da je sada na Evropskoj komisiji da predloži sledeće korake, a da će na zemljama članicama biti da donesu odluku o sledećim koracima i brzini.

Ukazuje da dosta zavisi i od spremnosti Srbije, naročcito kada su u pitanju poglavlja 23 i 24, i oblasti vladavine prava.

Davenport ocenjuje da sada postoji velika šansa da Srbija uđe u mnogo aktivniju fazu pregovora i da postoje izgledi da se ubrza ceo proces tokom sledeće godine.

"Akcioni plan u vezi sa Poglavljem 24 praktično je završen, u vezi sa Poglavljem 23 - ove nedelje smo dobili novi nacrt tog plana... Komisija u Briselu će analizirati ovaj nacrt i mislim da je proces sve bliži pripremama tog izveštaja za zemlje članice", navodi Davenport.

Upitan da li će se od Srbije zahtevati da prizna Kosovo, Davenport kaže da "u ovom kontekstu nije u pitanju priznanje, već da je reč o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine".

Kako je naveo, u svim zvaničnim dokumentima Saveta Evrope se veoma konsekventno priča o tome.

Kada je u pitanju izbeglička kriza, Davenport navodi da je impresioniran načinom kojim se Srbija suočava sa tim izazovom.

EU je, prema njegovim rečima, spremna da pomogne, te je već izdvojila velike sume za humanitarnu pomoć migrantima.

"Izdvojili smo ove nedelje 150.000 evra za humanitarnu pomoć kroz srpski Crveni krst", podseća Davenport, dodajući da je deo sredstava dat i za vozila, krevete, ćebad...

EU je, kako kaže, svesna da je u pitanju kriza koja se razvija i da su potrebna i institucionalna rešenja.

Srbija se već sada bavi pripremom akcionog plana za problem izbeglica, naveo je on, dodajući da postoji saradnja i u tom segmentu.

"Naša dalja pomoć će zavisiti od istinskih potreba, mi smo na vezi sa svim nadležnim institucijama i ministarstvima koja se bave ovim pitanjem", zaključio je Davenport.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 9 idi na stranu