1. Ovako... vidim da ovde ima raznih odgovra i teorisanja.
    Ja radim na naplatnoj rampi i dobro poznajem kako sistem radi i kakve su kazne...
    121-140 kazna je 3000din ako platis u roku od 8 dana onda je 1500din.
    A to sto je neko napisao kao izgubio si karticu a ides iz Nisa za Pozarevac i platis 630din nije tacno ako nemas karticu, ostecena je ili si se okretao negde po auto putu placas 1150din Beograd-Nis cenu plus 350din.
    Ogranucenje brzine ce se povecati na 130km/h kako sam cuo sto je sasvim dovoljno i ne kukajte na puteve jer su u Makedoniji putevi mnogo gori a ogranicenje je odavno 130 a da bi imali prosecnu vecu od 121-130 moras da vozis na tempomatu 150km/h najmanje ko je lud neka luduje mzd u zurbi i ne stigne do destinacije samo neka pazi na one normalne ljude koji krecu na vreme, odmoni i postuju propise...
    I sam sam placao kazne za brzinu i zao mi je kad trb da platim ali cinjenica je da sam kriv i mnogo ginemo i da mora da se preduzimaju mere...
    Ove mere ima i u Americi. A slazem se da se poveca brzina na 130 i da se stave kamere-radari na autoputevima. Pozdrav
    (Nele, 26. septembar 2017 16:05)

    # Link komentara

  2. Ovo bi pre svega trebalo da deluje preventivno i tako ga i treba posmatrati. Treba sačekati i videti kakvi će biti efekti. Nadam se da uvođenjem ovog sistema neće potpuno ukinuti uobičajene radarske kontrole.
    (Zoki, 23. septembar 2017 17:58)

    # Link komentara

  3. Ona dva profesora sa fakulteta koji su pronašli rupu sa valikim honorarom neka se malo spuste
    na realnost.Policajac koji deli packe tumačeći i pravdajuči ovaj nepotreban i neopravdan zakon
    neka se uhvati ruku pod ruku sa ova dva profesora i odreknu sva troica posla koji neznaju.
    Ovo pišem iz Sombora ,ovako kako pišem pravdajući svoj stav pitanjem šta je sa kolovozima
    i životom koji živimp mi koji smo na kolovozima za fijakere i zapregu. Naši zivoti su ugrroženi odnosom države prema nama a ne saobraćajem koji nikada i nije bio tema državnih
    programa. Nerki dan smo dobili flaster na usta jer je ministarka bila u Sombporu da otvori
    jedan kružni tok veličine sto metara kvadratnih i to je sve u tom Somboru,pastorku države
    Srbije sa posebnim negativnim tretmanom zadnjih pet godina. Amin.
    (Milovan S Nikolić Sombor, 23. septembar 2017 14:26)

    # Link komentara

  4. Znaci 100% je sledeca mera kaznjavanje vozaca koji provedu duze od 15 min na pumpi jer je vise nego ocigledno da time pokusavaju da izbegnu kaznu, e pa neces vala! Ako to ne upali, nema druge sem da stave lezece policajce na Autoput I da naplacuju kazne svima koji predju preko njih brzinom vecom od 35km/h. E, ako I to ne upali onda je krajnja mera staviti tabadzije na svaku naplatnu rampu, koji ce ljudima pretiti da ce ih prebiti ako UPLATE kaznu u roku of 8 dana jer ce tako biti duplo manje para za njih.
    E a ako se narod protiv toga pobuni onda cemo uvesti opsezne policijske akcije koje blokiraju grad, A AKO I to ne upali mislim da je vreme da pocnu kao njihovi drugovi Amerikanci da naplacuju sakupljanje kisnice. Ali cak je I to sve dobro dok ne pocnemo da se pretplacujemo na dnevnu dozu kiseonika.
    (Nenad, 23. septembar 2017 11:41)

    # Link komentara

  5. Pa oni mogu da popiju i dve kafe, nije nikakav problem. Ne razumem nekoga ko se buni zbog ovoga a bas taj vozi mnogo vise od 120km/h. Pa ti pametnjakovici prvi ginu sa svojim porodicama ili ubiju nekoga. Pa jel vredna necija smrt 15-20 min sto ce skratiti putovanje. Postoji mogucnost da skrati necije zivote zbog toga. Bitna je svest kod vozaca a ne da li neko koristi, hoce li da koristi taj metod ili bilo sta drugo. Ali ocigledno to ne mogu da shvate. A kad se nesto desi, ne daj boze, udaraju se u glavu. Pa svoj zivot unistis sa tim kad, ponovo kazem: Ne daj boze, kada izazoves saobracajnu nezgodu i ako neko pogine ili bude povredjen. Pa nije to uvedeno da bi nekog napravilo budalom ili pametnim, vec da bi zastitilo neciji zivot, u vecini slucajeva zivote. Ali svako radi kako je pametan. Svi koji su na auto putu "brzi", jure, posle se polako i na tenane kaju do kraja zivota.
    (hvala, 23. septembar 2017 10:37)

    # Link komentara

  6. @ Mali perica Postovani, ne znam da li vise brine Vas komentar ili broj pluseva na isti. Da krenemo sa objasnjenjem, naime ljudski organizam je prirodno bazdaren za brzinu od 5 km/h, sve preko toga je neprirodno za samog coveka, znaci da ne reaguje svaka osoba isto pri odredjenim brzinama. To sto je za Vas 160km/h ok, za vecinu ucesnika u saobracaju je neprirodno i stvara nelagodu, uzmite istu analogiju kao i sa alkoholom u krvi, 0 se samo tolerise, jer neko se ponasa sasvim normalno posle 2 piva,a neko ne moze da ustane sa stolice. Uzroci saobracajnih nezgoda nisu koriscenje alkohola i psiho aktivnih supstanci vec: neprilagodjena brzina, lose procenjena situacija......Druga stvar, pri brzinam od 120km/h zaustavni put je, cini mi se oko 400m, zamislite koliki je pri 160km/h i treca stvar za ogranicenje brzine na AP, strucnjaci su izracunali da su najmanja zagadjenja i da se automobili najmanje ``trose`` i najefikasnije rade pri brzinama od 70-120km/h. E sad, to sto Vi imate sjajno vozilo i mozete da razvijete tu brzinu,svaka cast, ali velika vecina u Srbiji ne raspolaze takvim automobilima, tako da ste upravo Vi veca opasnost po bezbednost....Inace kolega iz Nis je sve izneo potpuno tacno. Veliki pozdrav
    (Bjelica, 23. septembar 2017 09:23)

    # Link komentara

  7. Taj gospodin Vladimir Popovic ocigledno nije bio u zemljama Evropake unije. Samo u pojedenimi tunelima se mjeri vrijeme prolaska duz istog. A o odtalom da ne pricam. Radari su naravno u naseljenim mjestima gdje se treba postovati brzina i do je jasno oznaceno. Dok u Srbiji i BiH koriste najmodernije ramere i radare. Najvise se novca izdvaja za policiju. Zasto? Zato sto je policija jedini izvor prihoda drzavi. Opet po ledjima naroda. Tako da svi strahujemo.
    (Eric, 23. septembar 2017 09:16)

    # Link komentara

  8. 2013.- prvi put u Nemačkoj, idem kolima za Holandiju (ap Minhen -Frankfurt). Naravno najnoviji PRIUS hibrid godinu dana star. Spor auto - ne moze preko 180. I tako idemo mi 180 - kad ono obilaze nas ljudi. Šok! Put sa 6 traka u jednom smeru, vozila ispod 5 god starosti, mahom velike kubikaze. Eeee mislim se gde ja živim... Nisam hteo da se vratim u realnost i u Srbiju. Putujete malo ljudi, pa ćete shvatiti gde smo i ko vlada ovom zemljom.
    (Jednog jutra probudi se aždaja i reče...., 23. septembar 2017 07:28)

    # Link komentara

  9. ne znam gde je student sve bio po svetu. U Spaniji se koristi, ne znam u ostalim zemljama sveta...
    (ivan, 22. septembar 2017 11:10)

    Ovo si lupio za sve pare ... u Spaniji na vecim delom autoputa se NEPALACA auto-put!

    Prvenstveno ovaj sistem je ne delotvoran ... recimo .... ako putujes deonicu BGD-Nis i vozis prebrzo ... izgubis karticu za auto-put ... platices samo najduzu deonici a brzinu ti nece moci izmeriti ... ili recimo ... ukljucio si se kod Nisa a ides za BGD ... ti se iskljucus kod Pozarevca ... platis 630 din bez kartice jer si je izgubio i nastavis dalje da vozis po 120km/h i eto ....

    Mislim, ok povcati sigurnost na putevima ali da gradjani Srbije glume "pokusnog kunica" neke represivne vlasti ... e to je da smo dotakli dno!

    Glup sistem a jos gluplja mera koja ce naterati stranci da zaobilaze Srbiju a domace vozace da koriste regionalne puteve, makar oni koji ne zure.Em im niko ne meri brzinu, em ustede putarinu.Ja recimo to praktikujem i idem duzim deonicama bez auto-puta i verujte izgubim sat do 2 najduze ali ustedim i po 1500 din auto-puta.Meni je to veliki novac!
     (Che Gevara, 23. septembar 2017 07:20)

    # Link komentara

  10. Ima u Italiji...
    (Živim tamo, 23. septembar 2017 07:09)

    # Link komentara

  11. U celoj ovoj prici o stranim i domacim vozacima niko nije spomenuo da je cena putarine u € niza nego u dinarima.!?!
    (Aca, 22. septembar 2017 23:34)

    # Link komentara

  12. Onaj ko svesno prekoracuje brzinu sigurno zuri I nece da staje samo zato da bi potrosio vreme. Ali stace kad bude morao iz fizioloskih razloga, ili na pumpi da natoci benzin. Da bi ovaj sistem imao smisla treba te merace brzine i tamo postaviti.
    (nesa, 22. septembar 2017 16:57)

    # Link komentara

  13. ima raznh komentara i manje vise svaki je ok. .
    ja imam licni primer. .
    imam velik i udoban auto koji je kada stisnem dugme i skoro besuman. . ok kao pustim radio . e sad nasvpa problem . opste je poznato da je jedna krstareca brzina od 140-160 km. . na toj brzini se nesto i desava ,sve ti nekako promice i imas nova vidjenja. . na oborim na 120 nekoliko puta sam zamalo poginuo jer zaspim. . auto tih, mili , cudo i da nezaspim jos stisnem dugme na 120. .
    e sada ja lepo da pitam strucnjake. .
    koje godine su se pojavile prve zabrane i ogranicenja na kojima pise 120. .
    ja pamtim znakove 120 jos davne 64,te. .
    kako to da se auto tehnika toliko razvila i bezbednost vozila a da se na auto putevima za 50 god kilometraza nije popela sa 120 na 150. .
    zasto nestavite ogranicenje 160km i ostaete bez posla u 98% slucajeva. .
    sa 120 mucite i nas vozace a i sami se vi panduri necete lomiti oko brzina i kaznjavanja. . ja licno preko 160 retko da bi vozio brze a i adrenalinme lepo drzi budnim. .
    120 je brzina taman za juljuskanje i da se zapi u voznji. .
    a tada . -DA LI SAM TADA OPASAN ZA DRUGE VOZACE. . ILI BUDAN NA 160 . ? ? ?
    (Mali perica, 22. septembar 2017 16:50)

    # Link komentara

  14. Ubaciti u Zakon da i putnička vozila u Srbiji moraju da imaju tahograf i da se kupi po simboličnoj ceni od svega 699,99 evra!
     (Tata spalio Đenku, 22. septembar 2017 16:41)

    # Link komentara

  15. Bio sam tinejdzer kada je neki lik, pre 30+, na jednom radio programu u Bgd pricao da ovakav sistem postoji u Holandiji. Tada su jos imali naplatne rampe. Sklon sam da zakljicim da sistem nije los. Nadasve, posto smo mi nekih 30 god iz NL, bice da je za nas savrsen.
     (Starac, 22. septembar 2017 16:34)

    # Link komentara

  16. Siki svaka cast na komentaru-odgovoru,bas sam se slatko nasmejao. Vozim automobil vrhunske zastite,velike maks .brzine i nikada nisam prelazio brzinu iznad 180km. na sat. na brzini od 120-130 km,cini mi se kao da stojim u mestu i papucica me sama "zove"da je malo vise "pritisnem" i da bar malo osetim da se koliko toliko "normalno"vozim. Zivim na zapadu i verujte nikada me na autoputu niko nije kaznio. ocenim od oka ako drugi ucesnici voze brze ,onda je valjda i meni isto dozvoljeno da tako vozim. Ugradu se striktno pridrzavam ogranicenja i tu nema sale-skola,deca.pesaci i dr.Inace dok vozim 100posto sam koncentrisan,bilo na autoputu ili ugradu.Znaci oci su mi uvek na retrovizoru,uvek na vreme dajem signalizaciju za skretanje,propustam vozila koja me preticu i iznad svega pokusavam unapred da "citam" vozace u saobracaju sta zele i sta bi mobli da urade.Ukratko skoncentrisan sam kao da igram sah i do sada mislim bas zbog toga nisam imao nikakvih kazni,a i cini mi se da je "Zapad"nekako tolerantniji i da pametnije razmislja sto se tice nadzora i kontrole u saobracaju.Vise zivota nastrada u gradskim uslovima voznje nego na autoputevima i mislim da je ovo sa nase strane bespotrebno preterivanje i besotrebna lazna zabrinutost za ljudske zivote. Srecno svima i budite samo trezni i bez telefona za vreme voznje i bice sve ok.
    (Niki, 22. septembar 2017 16:31)

    # Link komentara

  17. Slična stvar funkcioniše više od deset godina u Italiji na autoputu pored Ferare. Stoji opomena, zatim kamera koja snima prolaz, a kasnija druga kamera. U međuvremenu nema nikakvih stajališta.
    (Caverazop, 22. septembar 2017 16:27)

    # Link komentara

  18. Ipak, ukoliko građani svesno prekorače brzinu, oni mogu napraviti malu pauzu pre naplatne rampe, kako objašnjava asistent na smeru za saobraćaj Vladimir Popović, pa ovaj sistem nije dovoljno pouzdan.
    Zasto bi neko prekoracio brzinu, pa posle pravio pauzu ?
    Sigurnije je voziti u granicama dozvoljenog, zato je ovaj metod i uveden.
    Naravno zakon treba da vazi sviju i da ne bude ponovo nekih povlastenih kao i u mnogo cemu do sada.
    (Bezbednost na putevima je dobra za sviju, 22. septembar 2017 16:27)

    # Link komentara

  19. Ograničenje 130 km/h i tačka!!! Sve drugo je uzimanje para. I normalno,na regionalnim putevima da bude max.90km/h. A sve drugo je srednji vek.Prošlo je vreme jugića, stojadina i lada.Kad se stave normalna ograničenja u skladu sa vremenom, nebitno je koji sistem kažnjavanja koristimo! Ljudi, urazumite se...
    (newpatriots, 22. septembar 2017 16:16)

    # Link komentara

  20. A kako misle da izmere ako se udje kod Krnjesevaca na auto put,pa do Vrcin naplatne rampe??
    (Stojadin, 22. septembar 2017 16:15)

    # Link komentara

  21. Za one koji misle da je ovo država smislila samo da bi punila budžet: vozite 120km/h koliko je propisano i zeznućete tu državu koja hoće da vas opljačka!
    (Rešenje, 22. septembar 2017 14:42)

    Reče čovek koji je vozio propisanom brzinom i "zeznuo" državu za kaznu i zatim stade na naplatnoj rampi da plati putarinu toj istoj "poštenoj" državi koja ne želi da uvede vinjete jer joj je na prvom mestu naša bezbednost a ne punjenje budžeta...
    (Djordje NS, 22. septembar 2017 16:14)

    # Link komentara

  22. Treba rešiti kao u F1. Gde je opasno napraviti šikane. Ionako se svi naši vozači lože da su neke trkačke zvezde.
    (Puloter, 22. septembar 2017 15:57)

    # Link komentara

  23. U drugoj fazi ide broj kontrolnih tačaka duž trase će da se poveća, onda usporavanje ne pomaže. A poenta nije u merenju koliko u uvodjenju sistema automatskog kažnjavanja.
    (zonska odbrana, 22. septembar 2017 15:56)

    # Link komentara

  24. A ko ima pravo da napise kaznu putarima koji jako lose odrzavaju autoput, koji ne krpe udarne rupe, koji katastrofalno lose obelezavaju radove na putu? Kolika je kazna za putare ako se nekome opet pojavi pas lutalica na autoputu? Pa nije u redu da se samo narod da se kaznjava. Valjda svako mora da preuzme odgovornost za svoje postupke, vozaci za svoju voznju, putari za svoj posao. Da li se slazete sa time da ako mi istrci pas lutalica na 120 kmh da time automatski ugrozava moj zivot i zivot mojih saputnika. Da li ste spremni da odredite kaznu zatvora od 10 godina direktoru autoputeva??? Dajte se malo uozbiljite pa onda postavljajte pravila i zakone.
    (srrrrrrrrrdjan, 22. septembar 2017 15:48)

    # Link komentara

  25. Kaze neko ispod ' To je nekada davno bila praksa i kod nas, naime radarske kontrole su bile moguce samo na deonicama puteva koji su imali te table. Danas saobracajcima fali za dorucak ili pivo, postave radar gde god im se svidi'

    Pa zar ti vozis po ogranicenju zato sto si naisao na tablu gde pise RADARSKA KONTROLA ili postujes ogranicenje zato sto brines za svoj i tudj zivot ?!?

    Dakle, kad nema kontrole, pravila nema potrebe da se postuju...
    (Bleki, 22. septembar 2017 15:47)

    # Link komentara

  26. U Italiji postoji ista takva kontrola brzine!!!
    (kuki, 22. septembar 2017 15:37)

    # Link komentara

  27. Pozdravljam ovo ali se opet dobija nekakav benefit brzom voznjom i stajanjem. Tako si za isto vreme i stao da se odmoris. To jeste nekih 20-tak minuta za jedno stajanje (recimo da se moze od Preseva do Batrovca uz tri odmora po 20 minuta). S jedne strane je minus od max sat vremena a s druge rizik brze voznje i mogucnost kazne.
    (Terenac, 22. septembar 2017 15:32)

    # Link komentara

  28. Pa on ne bi vozio toliko brzo da bi pio kafu i uz to potrosio vise goriva.
     (Goran, 22. septembar 2017 15:22)

    # Link komentara

  29. Netacno: Koristi se u Kolumbiji, u delu autoputa koji prolazi kroz nacionalne parkove.
    (Ivan, 22. septembar 2017 15:21)

    # Link komentara

  30. Sistem je za sada odličan, na kontrolisanim deonicama svi voze 130km/h ili sporije. Vožnja je toliko bez stresa da bi i onaj samovozeći auto mogao da vozi.
    Što se tiče ovih što izgube karticu ili piju kafu na pumpi, bolje da to ne pričaju na sav glas da nam ne uvedu neki još jednostavniji i stroži sistem, recimo na svakih 10 minuta policijski "pejs kar" krene auto putem pa vozi 120 i uključi znak za zabranjeno preticanje a iza njega svi voze vozić (ovoga već ima u svetu).
    (Tannhauser, 22. septembar 2017 15:14)

    # Link komentara

  31. U Australiji postoji sigurno.
     (CJ, 22. septembar 2017 15:14)

    # Link komentara

  32. A zasto jednostavno ne vozite po ogranicenju, nego tvrdite da vas kradu ???
    (kosta, 22. septembar 2017 15:13)

    # Link komentara

  33. Za one koji misle da je ovo država smislila samo da bi punila budžet: vozite 120km/h koliko je propisano i zeznućete tu državu koja hoće da vas opljačka!
    (Rešenje, 22. septembar 2017 14:42)

    # Link komentara

  34. @Berliner
    U nemackoj koliko mogu isto i u grckoj i svedskoj ali u svedskoj kroz grad nikada preko ogranicenja a pored skole jos sporije.
    I? koja je poenta tvoje price?
    Alo prijatlju... Ljudi se zale na kvalitet puta na signalizaciju i na to da je ovaj sisitem selektivan. Ja na nasem auto putu retko prelazim 140-150 i to na cistim i preglednem deonicama ali koja je poenta kada ce na leto turci iz nemacke na proputovanju da gaze 200 onda spavaju na pumpi sat - dva pa opet 200?
    (Alcale, 22. septembar 2017 14:36)

    # Link komentara

  35. Ljudi, kada se čudite onima koji će da "odmaraju", da bi spustili prosečnu brzinu, nije nije do žurbe (ima i tog razloga naravno). Jednostavno, zamorno je voziti 120km/h. U modernim kolima to je jednostavno presporo za autoput. Uspavljuje. Dignite na 130, tolerišite do 150 i ok.
    Na autoputu se ionako gine zbog pospanosti a ne zbog velike brzine. Regionalni putevi su druga priča ali i tu mislim da je brzina na drugom mestu, alkohol je verovatno prvi.
     (Petar, 22. septembar 2017 14:00)

    # Link komentara

  36. Vozis 180 pa pijes kafu 15 minuta na OMV-u u Mitrovici.
    (dax, 22. septembar 2017 11:08)

    I sta si postigao?Jurcao si sa glavom u torbi i svojom i ostalih ucesnika u saobracaju da bi seo da popijes kafu i stigao isto kao da nisi jurcao?Ne razumem poentu?
    (mix, 22. septembar 2017 14:00)

    # Link komentara

  37. Nema srbina koji ne poznaje zakone Evrope cak i Amerike. Pisem kao covek koji vec vise od 30 godina krstari drumovima Evrope i Azijskog dela Rusije.Ovako nesto ne postoji nigde. Postoje ogranicenja na 130 za putnicka vozila za kamione je nesto drugo.Postoji policija koja na odredjenim mestima stavlja radare ili se vozi u automobilima presretacima.U Austriji su stacionirani radari uglavnom iza viadukata gde kada proletis snimi ti zadnji deo. Rezidentima se fotografija salje na kucnu adresu , strancima se istog trenutka salje na sve granicne prelaze.U Nemackoj nema ogranicenja.U Rusiji GAI prekoracenje brzine salje sledecoj stanici.Pominje se Norveska. To se odnosi na tunele gde se meri rastojanje i prolaz kroz tunel
    (sofercina, 22. septembar 2017 13:57)

    # Link komentara

  38. Sistem je glupost. Potrebno je kao u Bugarskoj povecati ogranicenje na 130km h.
    U Bugarskoj je ograničenje 140km/h na auto putevima
     (PS, 22. septembar 2017 13:56)

    # Link komentara

  39. Samo da potvrdim da ovaj system postoji I u Norveskoj na regionalnom putevima.
    (Ivica, 22. septembar 2017 13:10)
    Alo, jel moguce da ne razumete procitano?!
    Lik je rekao da NIGDE NEMA merenja izmedju 2 naplatne rampe a da IMA merenja izmedju 2 deonice!!!
    Zato sto u Austriji, Norveskoj, Italiji, Nemackoj postuju zakon i brinu o BEZBEDNOSTI saobracaja (kontrolisu se samo rizicne deonice, gde ima najvise nesreca) a kod nas brinu o PUNJENJU BUDZETA (kontrolisu samo najprofitabilnije deonice a ne najrizicnije, "crne tacke" i sl.)!!!
    (bogrekolakunoc, 22. septembar 2017 13:55)

    # Link komentara

  40. Sistem u Srbiji nije tako slab.

    1. Mozes naravno da kamerama kontrolises ceo autoput, ali svi znamo kako je to skup sistem. Takvim sistemom takođe stvaras dodatne opanosti, jer mozda katkad treba ubrzati na 140 ili 150 da bi bezbedno resio neku opasnu situaciju.

    2. Mozes da postavis kamere samo ne neka mesta, ali to vozaci brzo saznaju, pa se tamo brzo smanjuju brzine i stvaraju se nove opasne situacije, da bi se opet na drugim delovima autoputa vozilo 200kmh/sat.

    3. Srpska varianta i nije tako losa: zasto bi neko vozio 180kmh/sat da bi onda gubio vreme po odmaralistima i cekao da mu padne "prosek". Takođe to znaci da bi morao voditi racuna kada ulazi na autoput, promatrati kakvu distancu je presao i onda izracunati prosecnu brzimu.

    Isto tako nikad se ne zna da li ce biti na naplatnim rampama guzva ili ne.

    Srpski sistem je jeftin, ne stvara dodatne opasne situacije, nije potrebno odrzavanje skupe opreme i stalno premestanje kamera. Racuna na racionalnost vozaca: bolje voziti kontinuirano nego voziti brzo i onda trositi vreme po odmaralsitima i benzinskim pumpama da bi se smanjila prosecna brzina.
    (ante, 22. septembar 2017 13:50)

    # Link komentara

  41. VOZAČ Ne ide baš tako. Kad uzmeš Rent a car vozilo obavezno daš tzv. polog u vrednosti od najmanje 200€, tako da ako napustiš zaustavljeno vozilo gubiš šolog..Na izlazu te izdvoji policija koja ti , ako si stranac odmah naplati, a rezidentima stiže na adresu.Teško je državu izvarati. Jedina dobra stvar je što će se uskoro ograničenje podići na 130, pa neće biti potrebno stajanje na kaficu. A ko hoće da srlja 200km/h i treba da plati.
    Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Pera, 22. septembar 2017 12:52)

    Galebe,das polog ali ti ga po vracanju vozila odmah vrate.Kazna na adresu stigne tek posle izvesnog vremena.Policija za prekoracenje brzine zaustavlja strane registracije, gde postoji sudija zaprekrsaj.Placanje na licu mesta domace ne zaustavlja vec salje kazu na adresu.U Nemackoj nema ogranicenja ako ne postoji znak za ogranicenje.U Austriji postoje stacionirani radari.Ko cesto putuje zna gde se nalaze
    (Vozac, 22. septembar 2017 13:47)

    # Link komentara

  42. @Berliner
    Vozim redovno Beograd - Italija i retko gde skidam ispod 150km/h. Hrvatska, Slovenija, Italija. Ispod kamera, ispod bilo čega jednostavno ne smanjujem.
    Nikad problema ni kontrole nisam imao. Kroz Italiju sam tek nešto brži od 70% vozača odnosno jako puno njih ne vozi tih 130 koliko je ograničenje. Naravno da ako mi baš zaleti policija i malo mi se "posreći", verovatno ću platiti poštenu kaznu bilo gde, ali poenta je da uglavnom do te brzine malo kog diraju.
    (Damir, 22. septembar 2017 13:46)

    # Link komentara

  43. Sistem ne pije vodu (pauza, red ispred naplatne rampe tokom letnjeg perioda, prijavis gubitak kartice pa platis celu putarinu sto je jeftinije od kazne, itd) ali je dobro da neko vodi racuna o bezbodnosti.

    Ja bih pre uveo kamere u gradu na raznim raskrsnicama i to naplacivao! Em ce biti reda em ce biti pun budzet!
    (Realnost?, 22. septembar 2017 13:43)

    # Link komentara

  44. Za prekoracenje od 8km/h sam u Austriji dobio postom kaznu u iznosu od 55€ i to merenjem prosecne brzine kretanja od ulaska do izlaska iz jednog tunela. Znaci meri se jos negde u evropi tom metodom!
     (Vladimir, 22. septembar 2017 13:43)

    # Link komentara

  45. radari i kamere kao sljedeći korak molim!
     (gram, kilogram, tona, 22. septembar 2017 13:37)

    # Link komentara

  46. @(Vozac, 22. septembar 2017 11:46)

    Neće, skinuće ti vrednost kazne sa kreditne kartice (to potpišeš kad preuzimaš vozilo i odnosi se i na sve druge automatske kazne) a ako prekršaj povlači i zabranu upravljanja dostaviće tvoje podatke policiji da te stave u sistem pa ako te u tom roku zaustave eto tebi još žešće kazne.
    (Aleksandar, 22. septembar 2017 13:36)

    # Link komentara

  47. Otimanje para od strane drzave? E pa smanji brzinu pa niko nece da ti otima. Smeta vam sto se ovaj sistem nigde drugo u svetu ne koristi? E pa lepo je biti i originalan sa idejama a ne da sve prekopiramo. Trebali su vam kao u Nemackoj da stave kamere pa da vas snimaju po celom gradu koliko brzo vozite a u posti samo stizu kazne. I gle cuda, u Nemackoj kazna NE MOZE DA ZASTARI KAO U SRBIJI.

    Sistem ako ne bude valjao treba ga promeniti i tacka. Ljudi necemu izmisle hiljadu mana a nikad nisu to nesto ni probali, to je uglavnom nasa svest u Srbiji. Sta god se novo pojavi bezimo kao djavo od krsta.
    (Washington, 22. septembar 2017 13:33)

    # Link komentara

  48. Da imam za auto bio bih zadovoljan i da mi ogranice na 60km/h.
    (Dex, 22. septembar 2017 13:32)

    # Link komentara

  49. Mnogi ovde brkaju sisteme pa tvrde da se ovako nešto primenjuje i drugde - Švajcarska, Italija, Austrija, Francuska, Španija... imaju tzv. `speed trap` sistem gde se prosečna brzina računa između dve kamere međusobno udaljene kilometrima a onda bivate isključeni iz saobraćaja / stigne vam kazna na kućnu adresu / sačekaju vas tamo gde morate zastati (naplatne rampe, granica, šta od).

    Kod nas je pravno lice (Putevi Srbije) primorano da deli svoje podatke sa policijom (zakonski upitno) i da se na osnovu tih podataka određuju kazne i ako je garancija tačnosti upitna jer merna oprema nije pod nadzorom policije. Tako nešto je postojalo pre petnaestak godina u Italiji i ukinuto je iz istih razloga.

    Nisam asistent na nekoj tamo višoj školi ali sam svakako proputovao daleko više od osobe iz teksta i nisam ni čuo ni video bilo gde sistem kakav je uveden kod nas.
    (Aleksandar, 22. septembar 2017 13:31)

    # Link komentara

  50. "Naravno da svako moze sesti na kafu, ali cemu onda poenta sto je taj zurio."
    @(niko, 22. septembar 2017 10:39)

    Pa poenta je da moze i da popije kafu i da stigne brzo.
    (siki, 22. septembar 2017 13:26)

    # Link komentara

  51. Kontrola brzine na autoputu je korisna i ja je pozdravljam, ali upozoravam na sledeće. Poznato je da većinu slučajeva prekoračenja brzine na autoputevima prave ljudi koji su u tranzitu i koji imaju strane tablice. To je uglavnom u letnjim mesecima kada je i najveći broj nesreća na putu sa neželjenim ishodima. Pošto postavljeni sistem kontrole na naplatnim rampama još uvek ne može da kažnjava državljane stranih zemalja jedini način da se to radi je postojanje saobraćajne policije na rampama. Međutim, kada veliki broj vozila krši propise nemoguće je imati toliki broj saobraćajaca u smeni kako bi kaznili sve vozače. Dolazimo do suštine, vozila sa stranim tablicama će nastaviti da krše propise, a domaća vozila će uglavnom voziti po propisu. Moje iskustvo je da ovakava situacija dovodi do velike opasnosti prilikom preticanja na autoputu jer se vozila sa srpskim tablicama u preticanju kreću brzinom koja je bliska ograničenju od 120km/h, a na zadnji branik vam se lepi neki vozač sa stranim tablama koji juri brzinom od 150 ili 160 km/h. Ponekad ste u situaciji da jednostavno morate da pretičete, a znate kako je u levoj traci kada krene kolona turskih građana sa besnim kolima i brzinama daleko većim od 120 km/h. Suština je da domaća vozila prave daleko manje prekršaja oko prekoračenja brzine na autoputu jer nam je i vozni park lošiji, ali smo ovom merom mi disciplinovani umesto onih koji te prekršaje i dalje rade.
    (Blagota, 22. septembar 2017 13:26)

    # Link komentara

  52. Licno sam platio kaznu u Austriji zbog toga. I to za 15km prekoracenja sam platio 45e+ troskovi postarine!
    I jos nesto!!! JESTE LI VI BRE NORMALNI? DA LI STE SVESNI STA PRICATE!?
    Ogranicenje je 120 i tacka. Ovde neki genije kaze da ce zbog toga svi gledati u brzinomer i stvarace se kolone!? A inace svi gledaju u nebo i svece pored puta!
    OGRANICENJE POSTOJI! Ovo je samo nacin da se ono kontrolise!
    I sada sve je OK ako te uhvati presretac, snimi kamera..... ali, oh moj Boze, kakva je ovo banana bespravna drzava, u kojoj ce me kazniti jer je moj prekrsaj (koji de fakto jesam napravio) detektovan "nekom drugom metodom"!!!

    A sve vas koji se pozivate na EU i "razvijene" zemlje pitam: kako se tamo ponasate na putu!? Koliko tamo vozite preko ogranicenja!? Tamo ste bre manji od makovog zrna, i ne da ne prekoracujete brzinu, vec vozite i 5km ispod granice, za svaki slucaj!
    (Berliner, 22. septembar 2017 13:19)

    # Link komentara

  53. Samo da potvrdim da ovaj system postoji I u Norveskoj na regionalnom putevima.
    (Ivica, 22. septembar 2017 13:10)

    # Link komentara

  54. Merenje prosečne brzine se, u raznim formama, primenjuje u dosta zemalja na svetu. Dajem primer iz Engleske gde se ovaj način merenja primenjuje na autoputevima na kojima ima radova na putu. Na tim deonicama se postave kamere na ulasku i izlasku iz deonice sa radovima, svako ko vozi brže dobije kaznu kući. Slična stvar je primenjena na tzv. "pametnim" autoputevima. U Francuskoj su 80-ih i 90-ih na mnogim autoputevima imali implementiran identičan sistem merenja (i kažnjavanja) na naplatnim rampama.

    Ovo što se implementira u Srbiji je najjeftiniji sistem, pa ga je moguće izigrati (npr. ako se dugo čeka na naplatnoj rampi, ali to je mali procenat svih putovanja) ali će dati pozitivne rezultate, nateraće čak i one najbahatije da razmisle da li im se isplati da sede po kafanama ili u zaustavnoj traci, ili im je lakše da voze umerenom brzinom. Više nemaju priliku da stignu brže, pa samim tim i veliki podsticaj za brzu vožnju nestaje.

    Da li je sledeći korak da se merenje vrši 500m pre naplatne rampe pa da se isključi vreme provedeno u redu? Naravno, za to trebaju kamere, softver koji precizno očitava registarske oznake, itd... sve to već postoji u svetu i nadam se da je to zaista sledeći korak.
    (London, 22. septembar 2017 13:08)

    # Link komentara

  55. Ajde da se ne lazemo sve ovo je smiljeno za punjenje budzeta a ne za bilo kakvu bezbednost. Pa odavno je poznato da je autoput najbezbediniji put. ovo sto ginu, ginu jer su preumorni, jer su kroz nasu zemlju potrosili 10 sati sto na granici sto na naplatnim rampama i to za citavih 700km puta. TO je uzasavajuce i to treba resiti ako misle na bezbednost..no ne misle, to je svima jasno.
    No ima mnogo bolje resnje da se puni budzet a u isto vreme i vecu bezbednost a da se maltretiraju vozaci i narod.
    Recimo da neko sredi autoputeve kod nas, prosiri ih za po jos jednu traku (to kod nas nije problem, zbog geografskog polozaja). Mozda cak i ogradi autoput (ovo je malo overkill al ajde..). I onda ukine naplatne rampe, naplacuje vinjete i stavi da nema ogranicenja (osim tamo gde bas mora, kriticne zone)..
    Imali bi mali milion vozila koji prolaze kroz zemlju bas zbog svega gore navedenog, svako od njih placa vinjetu plus bar jedno tocenje goriva jer pri velikim brzinama jedan rezervoar nije dovoljan ni za nasu "ogromnu" zemlju...
    Budzet bi se mnogo vise napunio i svi bi bili zadovoljni. Nema zadrzavanja osim na granicama...

    No, neko mora da zna nesto oko svog posla da bi ovako nesto smislio a botovi na zalost nemaju to...

    I za kraj, sto kaze Klarkson, brzina jos nikog nije ubila. Ubija naglo zaustavljanje...
    (RAF, 22. septembar 2017 13:00)

    # Link komentara

  56. Sistem je glupost. Potrebno je kao u Bugarskoj povecati ogranicenje na 130km h. Za toliko vozimo bezbednije i sigurnije automobile nego stojadine i fice iz vremena kad je projektovan autoput. I ukinuti naplatne rampe I uvesti sistem vinjeta. Mesecnu, nedeljnu, godisnju, polugodisnju. U Bugarskoj za 15e se vozis mesec dana. Kod nas za te pare vozis Nis_Beograd i nazad i toliko za te pare. Ko vozi stalno uplati uz registraciju.
    (Ivan, 22. septembar 2017 12:58)

    # Link komentara

  57. Ja sam za godisnje vinjete ovako se samo prave zastoji... Te vinjete ce da olaksaju svuda protok
    Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (sasa, 22. septembar 2017 11:43)

    Vlast (koja u Srbiji nikad nije radila u korist naroda) nije briga za gužve nego su pare bitne...vinjete donose manje para pa stoga smišljaju hiljadu "razloga" što neće da ih uvedu a njima bi (jedan primer) izbacili tranzitne teretnjake koji urnišu lokalne puteve zbog izbegavanja putarine...
    Kao što neko reče saobraćajke prave ljudi koji su umorni, pijani, udrogirani ili pod lekovima, kojima je moć razmišljanja i procenjivanja ograničena a brzina jeste jedan od faktora ali nije toliko presudna...
    (samo kažem, 22. septembar 2017 12:55)

    # Link komentara

  58. VOZAČ Ne ide baš tako. Kad uzmeš Rent a car vozilo obavezno daš tzv. polog u vrednosti od najmanje 200€, tako da ako napustiš zaustavljeno vozilo gubiš šolog..Na izlazu te izdvoji policija koja ti , ako si stranac odmah naplati, a rezidentima stiže na adresu.Teško je državu izvarati. Jedina dobra stvar je što će se uskoro ograničenje podići na 130, pa neće biti potrebno stajanje na kaficu. A ko hoće da srlja 200km/h i treba da plati.
     (Pera, 22. septembar 2017 12:52)

    # Link komentara

  59. U Engleskoj je jos pre 20 godina bio sistem da te radar primeti cim prekoracis dozvoljenu brzinu, kamera snimi, a onda ti postom posalju snimak sa tacnim datumom, vremenom i brzinom kojom si isao. Sve to u paketu sa kaznom od 50 funti (to je u to vreme bilo 150 maraka). To je vazilo samo za manja prekoracenja, veca prekoracenja su se tretirala kao reckless driving, sto znaci da se oduzima vozacka dozvola na godinu dana ili se ide u zatvor.
    (englez, 22. septembar 2017 12:50)

    # Link komentara

  60. Kada vec mere prosecnu brzinu,uasto na naplatnim listicima ne otstammpaju prosecnu brzinu.
     (Amin, 22. septembar 2017 12:45)

    # Link komentara

  61. Meni nije jasno da svi kukaju sto postoji sistem koji meri brzinu. Ako ti je prosecna brzina 120, s obzirom na to da s vremena na vreme moras da usporis zbog kamiona i ostalih sporih vozila, da cekas neko vreme da dodjes do naplatne rampe i slicno, ti si onda vozio 130-140 sve vreme. Tj. 140-150 po mecacu brzine u autu jer on uvek pokazuje vise. I za to sleduje kazna, jer nije po propisu. Sta je tu sporno?
    (T, 22. septembar 2017 12:38)

    # Link komentara

  62. Nama je jako tesko da shvatimo da putovanje iz mesta u mesto je deo svakodnevnice a ne izlet koji se radi jednom godisnje. Nazalost zbog centralizovane drzave svi putevi vode u Beograd iz cele Srbije.

    Saobracaj u gradu I na autoputu treba da tece sto je najbitnije a ne brzina kojom se krece. Onaj ko remeti taj tok jurcanjem, uletanjem u trake ili sporom voznjom treba da bude presretnut I kaznjen. Naravno za nasu policiju to znaci da mora da radi a svi znamo da se nikome ne radi pa im je lakse da naprave kolone od 110km/h koje ce se skucati u neki lancani sudar I to je pitanje samo vremena. Brze kolone na putevima sa samo dve trake su rizik.

    Inace najveca po opasnost na autoputu nije brzina koliko losa izrada puta i mali broj traka. Tako da sledeci put ako ste zagovornik bezbednosti napisite Pismo nekom ministarttvu i zalite se na uske i lose puteve
    (Mali, 22. septembar 2017 12:38)

    # Link komentara

  63. Mi smo uvek najpametniji na svetu.Ono sto vec Evropa ima mi izmisljamo toplu vodu.Prednjace oni iz komeiteta za saobracaj Prof.Vujanic i Okanovic.Gine se na atoputevima i u Nemackoj,Italiji, Francuskoj.Ko gine na nasim putevima?Oni koji su zaspali za volanom a ne zbog brzine.Ajde jedno pitanje.Uzmem Rent a car sa stranim pasosem. Vozim 200.Onaj na izlazu mi da potvrdu a resenje o kazni stize na rent a car. A ja sa francuskim pasosem i dokumentima uzeo vozilo.da li ce Rent a car da mi salje u Francusku da platimkaznu
    (Vozac, 22. septembar 2017 11:46)
    Nece . Ali ces platiti direktno kaznu kada budes vracao auto kod Rent a car agencije! Isto kao kada napravis bilo koji drugi saobracajni prekrsaj sa tim autom. Jos ce ti na taj iznos naplatiti 1000 din za uslugu ! Provereno ...
    (Nisam tu, 22. septembar 2017 12:37)

    # Link komentara

  64. Naravno da postoji. Da, nije isto..ne meri se od naplatne do naplatne rampe ali, ali...u stvari...jeste isto. Meri se od tacke do tacke.
    (Jao, 22. septembar 2017 12:33)

    # Link komentara

  65. Ma vozite propisno i nemate brige. Mislim da je vama problem što vas teraju da se ponašate. Sistem nije glup ako je efikasan. Nije svako raspoložen da jurca pa da posle sedi na pumpi uz kafu i gleda na sat. LJUDI , VOZITE PO PROPISU !
     (senka velikog brata, 22. septembar 2017 12:30)

    # Link komentara

  66. Cesto idem autoputem i samo znam da od dana kada je uvedeno merenje vise ne vidim idiote koji divljaju po putu niti mi iko vozi "u gepeku" i blica dok obilazim sleper. Meni je ovo fenomenalno.
    (Bata Sale, 22. septembar 2017 12:28)

    # Link komentara

  67. Sinoc na nemackoj televiziji vozili su 300-400 km, dva automobila, jedan stalno 180 drugi 130 km/h. Prosek prvom, ipak su naletali na neke guzve, bio je 130 a drugom 100 km/h.
    (Ne treba kafa, 22. septembar 2017 12:27)

    # Link komentara

  68. Niko ne kaže da je ovo jedina kontrola brzine, ali je dobro što je uključena u prolazak svakog vozila. I dalje će postojati presretači da kazne one što jurcaju (pa se odmore).

    Inače skroz podržavam ovo merenje brzine, kad su gužve skoro je nemuguće preći iz trake u traku jer u desnoj voze 50 km/h a u levoj 200. Minimalna brzina na autoputu treba da bude makar 80.
    (Mandrak, 22. septembar 2017 12:26)

    # Link komentara

  69. Evo kako ja na to gledam: U redu je ako se kontrolise prosecna brzina ali dajte onda ogrqanicenje 130 ili 140 km/h i 10% tolerancije. Po mom iskustvu od predjenih skoro milion kilometara, idealna brzina za auto put je 130-160 km/h i vecina modernih automobila su napravljena da se bezbedno krecu tom brzinom. Ako ne, kakva je poenta auto puta, ja sam sad poceo da razmisljam da idem lokalnim putevima tamo gde nema guzvi i naseljenih mesta jer stizem brze, ali bezbednost je tamo 10x losija. Ili da idem iz NS do BG ili Horgosa i dodam odmah jos 1500 din na putarinu za kaznu i vozim kao covek 140.
    (vlajko, 22. septembar 2017 12:26)

    # Link komentara

  70. Šta priča ovaj ? U Beču, ima section control u tunelu u 22 okrugu.Kada su radili autoput A4 kod Aerodroma je bilo ograničenje 80 isto su merili tako...Sta je problem ne razumem ?
     (mika šumadinac, 22. septembar 2017 12:25)

    # Link komentara

  71. Koja je to maksimalna brzina kojom ce da se dovoljno smanji broj saobracajnih nesreca ? 130, 120, 100, 80, 50 km/h?
    (Koliko mrtvih je prihvatljivo ?, 22. septembar 2017 12:23)

    # Link komentara

  72. Ja sam video. Svedjani su to koristili pre 40 godina. Koliko pogine u Svedskoj za godinu dana? Koliko kod nas?
    (Mils Uzjov, 22. septembar 2017 12:20)

    # Link komentara

  73. Ne, ovakav ne postoji. Postoje sistemi na slicnom principu ali sa namenskom opremom a ne kamerama i kompjuterima sa naplatnih rampi, koji nisu sertifikovani kao merni uredjaji.
    U pravnoj drzavi ni jedna prijava ne bi prosla zbog toga. Kazem, u pravnoj drzavi.
     (Bugarski grafolog, 22. septembar 2017 12:20)

    # Link komentara

  74. Koristi se u vise zemalja u Evropi, ali ne kao kod nas. Prvo ogranicenje nije 120, vec je 130, a tolerise se do 140. Ovo ce mnogo povecati guzve na auto-putevima jer ce svi ici istom brzinom i formirace se kolone, a ljudi ce vise gledati na brzinomer nego na put ispred sebe, te je iz oba razloga to lose za bezbednost! Naravno da je samo i jedno radi punjenja budzeta! Nikog iz vlasti ne zanimaju ljudi i njihova bezbednost, vec samo da uzmu sto vise novca! Oni se vode crnim limuzinama i ne idu ispod 160kmh. Naravno da oni sto voze 160-250 treba da se obuzdaju, al ovo nije zbog njih vec i zbog nas koji idemo evropski normalnih 130-140! Svuda po evropi sam tako vozio nikad u zivotu nisam platio ni jednu jedinu kaznu. Kontrole i radari uglavnom postoje gde je 80 ogranicanje, recimo na obilaznici oko Budimpeste, Beca i slicno... autoput sluzi da se brzo i bezbedno prodje, a ne da se opeljese oni koji iovako placaju putarinu.
    (Milos, 22. septembar 2017 12:20)

    # Link komentara

  75. Koristi se u zapadnoj Evropi. Kakav je to stručnjak kad to ne zna. U Italiji na svakih 20-ak kilometara postoje merači prosečne brzine tako da tamo ne pomaže ispijanje kafe na benzinskoj pumpi kako bi se uticalo na prosečnu brzinu.
    (Ljuba, 22. septembar 2017 12:19)

    # Link komentara

  76. Ovog sistema normalno nema u zemljama koje koriste vinjete, jer nemaju rampe. Medjutim ovo je po meni dobro resenje. Svakodnevno vidjamo ludake po autoputu koji voze i brze od 200km/h. Svaki dan izlaze sve bolja i jaca kola, a svest vozaca nije napredovala. Treba dovesti to u red da bi se smanjio broj udesa pre svega zbog prebrze voznje. Inace, stalno se spominje to kao neko svrati, popije kafu i kao presao je sistem. U sustini osim sto je potrosio pare nije ustedeo na vremenu, jer ce izgubiti isto vremena, tako da vara samo sam sebe. Popice jedanput kafu, popice treci ili osmi put, a onda c ei to da mu dosadi.
    (Pedja, 22. septembar 2017 12:17)

    # Link komentara

  77. za vikend 10km pred naplatnu rampu u simanovcima ljudi vozili 60km na sat u srednjoj traci, svi u koloni niko nikog ne pretice, a na naplatnoj rampi su svi isli u kolonu gde je najveca guzva. sa ovih 120km/h ovo je takvo maltretiranje ljudi.
     (Katarina, 22. septembar 2017 12:15)

    # Link komentara

  78. Ljudi, ne ukidaju se presretaci i klasicni radari sa kamerom. Pa neka vozi 200km/h i ide u restoran, a kad ga uhvate ode dozvola!!! I svi sto budu uhvaceni na prosecnoj brzini oni su svesno krsili zakon u vecem vremenskom intervalu zasluziju kaznu.
     (mire, 22. septembar 2017 12:13)

    # Link komentara

  79. @drljavi hari

    Po stoti put, genijalcima poput tebe: kazna stize vlasniku vozila, a mogao je da vozi brat, mama, tata, tetka, strina, drug...pa nek se vlasnik vozila razjasni sa sudijom ko je vozio kola. Tako je inace za svaku kaznu.
     (cx, 22. septembar 2017 12:12)

    # Link komentara

  80. Da bi ti stvarno izmerili prosek od lupam 130km/h ti realno moras da vozis 140-150. Malo cekas na naplatnoj, malo kocis zbog kamiona i to ispadne 130. Da su ti merili na bilo kojoj drugoj deonici izmerena brzina bi stvarno bila 150 npr. Platio bi vecu kaznu i eventualno dobio zabranu. Moze da se kaze da je ovo sistem koji vozacima prasta deo kazne. E sad, ako te kazne zato sto si na priznanici imao 160 ili 170, pa prijatelju, realno i treba da ti skinu kozu s ledja.
    (Igor, 22. septembar 2017 12:12)

    # Link komentara

  81. Ja se ne slazem: mislim da niko nece sesti na kafu samo da bi mogao da prekoraci brzinu. I problem nisu oni kojima je prekoracenje izuzetak, nego oni koji stalno voze brebrzo da bi pre stigli na destinaciju. Kada taj motiv nestane onda je to vec ozbiljna promjena.
    Zivim u Svedskoj i ovde svi stalno voze 5-10 km previse, a ima naravno i onih koji "ga cepaju". Mislim da je ovaj srpski sistem vrlo inovativan i dobar test.
    (deki, 22. septembar 2017 12:08)

    # Link komentara

  82. A ovamo nam vlast prica kako je ta mera preuzeta iz zemalja EU!
    (Neca, 22. septembar 2017 12:07)

    # Link komentara

  83. Znači da je asistent slabo putovao.
    U Norveškoj se ovaj sistem koristi u nekim tunelima i na pojedinim deonicama autoputeva ali tamo gde između mernih tačaka nema odmorišta. Ne treba ni pominjati da je kod nas cilj punjenje budžeta. Podignite ograničenje na 130, tolerišite srednju brzinu do 135 i ja sam prvi koji će biti zadovoljan i voziti po propisu.
    Ako već zaista želite podići nivo bezbednosti, srednju brzinu možete meriti i na Ibarskoj i gde god da se gine.
     (slabočitamizmeđuredova, 22. septembar 2017 12:05)

    # Link komentara

  84. Dve hiljadite, dakle pre nekih 17 godina kada sam prvi put boravio nešto duže u USA, ovo je tamo već bilo. Da ne bi nosili kovanice od 25 centi za putarine i duže se zdržavali ENP je već radio, pa je mom domaćinu na kućnu adresu došla kazna za prekoračenje prosečne brzine na deonici autoputa. Ko zna dokle su stigli dosad u tome i šta sve sad ima. Doduše i digitalizacija obrazovanja bila je tamo već uveliko u toku, učenje na daljinu, školski dnevnici već su bili prošlost...itd
     (libero, 22. septembar 2017 12:05)

    # Link komentara

  85. Najmanje udesa se desava na autoputevima i uglavnom je to zbog nepaznje a ne zbog brzine.Na lokalnim i regionalnim je katastrofa,tu bi trebalo reagovati.
     (lokator, 22. septembar 2017 12:03)

    # Link komentara

  86. Просто ми је невероватно да је човек из струке, још је асистент, а да не зна ово. На Криминалистичко-полицијској академији из предмета Безбедност саобраћаја обрађивали смо баш овај систем, односно принуда брзине од тачке до тачке или point-to-point. Нећу да улазим у неке детаље, али овај систем је релативно нов (7-8 година) и примењује се или тестира широм света, а пре свега у Аустралији, Италији, Аустрији, Енглеској, Холандији итд. и даје добре резултате односно на делу пута где је постављен у периоду од 5 година, смањен је број погинулих, што је сасвим оправдан разлог за његово постављање, а смањује и гужве у саобраћају и омогућује бољи проток саобраћаја итд. Наравно да је бољи од радара, јер радар делује само на једном делу пута, људи науче где је, ту се успори и онда опет дивљање. Што се тиче тих пумпи и других места за стајање, препорука је да се ту не поставља, или да се поставе те камере пре и после тих тачака где се могу правити паузе. Све у свему, мислим да неће ово бити толико лоше. Наравно да има недостатака, али запамтите људи, ако ће ово да сачува нечији живот, онда је то занемарљиво.
    (Филип, 22. septembar 2017 12:01)

    # Link komentara

  87. (Toma, 22. septembar 2017 11:12)

    Svajcarska koristi vinjete te stoga nema ni jednu naplatnu rampu u celoj zemlji. Inace, vinjeta kosta 40chf za celu godinu i omogucava vozenje 365 dana po celoj zemlji po sjajnim putevima.
    (Aca, 22. septembar 2017 12:00)

    # Link komentara

  88. A šta u ovoj zemlji nije budalaština?
     (vlada, 22. septembar 2017 11:58)

    # Link komentara

  89. Španija, Italija, Švajcarska.....imaju sigurno isti sistem..
     (Nikola, 22. septembar 2017 11:57)

    # Link komentara

  90. Umesto da ppdrzavamo, jer nase su glave u pitanju mi pametujemo i izmisljamo rupu na saksiji. Zbog pojedinih usijanih glava koje misle da je auto put samo za njih napravljen i zamisljaju da su na trkama F1 drugi ni krivi ni duzni gube glavu.
    Drugo strucno lice, a ne strucan komentar. Ovo je samo jedna od mera da se drze propisane brzine. Zaboravljate presretace, radare, neobelezene motocikle koji prate saobracaj. Mislite da taj sto jurca 200 na sat ce dacsedne i pije sat vremena kafu? Da ima to u glavi on bi vozio 120 pa bi dosao na isto Trece: da postoje i drugi sistemi stabilni radadri, kamere i slicno pa auto putevima, aki to trazi infrastrukturu i veliko ulaganje. Imamo li mogucnost za to?
    Umesto da dajemo ideju kako da "nateramo" stranca pa i domaceg vozaca da svrati negde potrosi novac mi se nadmudrujemo kako cemo da prevarimo policiju. Nismo mi njih prevarili, jer nece nam naplatiti kaznu ako se drzimo ogranicenja. Prevarili smo sebe i sebe ugrozili, a i druge pored nas svojom ne savesnom voznjom.
     (bucko lazmisljam, 22. septembar 2017 11:57)

    # Link komentara

  91. Dragi gospodine, "Srbija" i "sistem" ne idu u istoj rečenici.
     (Trs, 22. septembar 2017 11:57)

    # Link komentara

  92. Potvrdjujem da ovakav sistem postoji u Australiji.
     (mile, 22. septembar 2017 11:53)

    # Link komentara

  93. Iz ličnog iskustva, ako sam planirao pauzu, sistem ne znači mnogo. Međutim, ako sam već popio ranije kafu, vozim sporije, jer sta mi znači da jurcam, pa onda nepotrebno pauziram.
    Na meni sistem funkcioniše.
    (Deki BL, 22. septembar 2017 11:53)

    # Link komentara

  94. Vozite po propisu i ovaj sistem vas ne dotice bio glup ili ne.

    Na kraju krajeva nije ni pravljen da bude savrsen i jedini vec komplementaran sa drugim kontrolama, zaista mi nije jasno protiv cega se ljudi bune.

    Ah da, setih se, zivim u Srbiji, volimo da zavodimo red drugima i hvalimo kako negde tamo na zapadu postoji red, al' kad nama neko pokusa da uvede red onda je problem.
    (Igor, 22. septembar 2017 11:50)

    # Link komentara

  95. Mi smo uvek najpametniji na svetu.Ono sto vec Evropa ima mi izmisljamo toplu vodu.Prednjace oni iz komeiteta za saobracaj Prof.Vujanic i Okanovic.Gine se na atoputevima i u Nemackoj,Italiji, Francuskoj.Ko gine na nasim putevima?Oni koji su zaspali za volanom a ne zbog brzine.Ajde jedno pitanje.Uzmem Rent a car sa stranim pasosem. Vozim 200.Onaj na izlazu mi da potvrdu a resenje o kazni stize na rent a car. A ja sa francuskim pasosem i dokumentima uzeo vozilo.da li ce Rent a car da mi salje u Francusku da platimkaznu
    (Vozac, 22. septembar 2017 11:46)

    # Link komentara

  96. Sistemi kojima se utvrdjuje prosecna brzina na nekoj deonici (i na osnovu kojih se naplacuju kazne za prekoracenje) postoje u mnogim zemljama, ali ne u obliku kao u Srbiji. Tamo gde postoje, koristi se za to namenjena merna oprema, koja se sertifikuje i redovno odrzava. Nigde se ne koriste kamere i kompjuterski sistemi koji sluze za placanje putarine, jer to nisu bazdareni merni uredjaji, i svaki bolji advokat bi na sudu takvu kaznu oborio.
    Ovim ne zelim da kazem da je informacija o srednjoj brzini koja se na taj nacin dobija pogresna, niti da oni koji dobiju kaznu nisu prekrsili zakon (jer gotovo sigurno jesu), kazem samo da za sve treba da se koristi adekvatna oprema, inace su zloupotrebe i greske moguce.
    (Lola, 22. septembar 2017 11:46)

    # Link komentara

  97. @ognjen: samo ako si prekoračio prosek od 120kmh će ti na priznanici pisati prosečna brzina.
     (Domaćin, 22. septembar 2017 11:45)

    # Link komentara

  98. Na ovom linku je objasnjeno kako se ovakav sistem koristi na italijanskim autoputevima (tekst je na engleskom):
    [link]
    Koncept je isti - merenje prosecne brzine za odredjenu deonicu - moze biti da je primena razlitia u tehnickim detaljima (npr. duzina odabranih deonica).

    S obzirom na to da nisam strucnjak za drumski saobracaj, ne bih komentarisao ni koncept ni tehnicku primenu, al' se ne moze tvrditi da koncept ne postoji nigde na svetu.
    (Bosko, 22. septembar 2017 11:45)

    # Link komentara

  99. Koliko sam ja upucen u svajcarskoj nema naplatnih rampi... Ali radara ima na svakoj cosci... Inace neznam zasto se ljudi toliko bune.. Mozda je korisno mozda nije, vozi kako treba i ne brini... Ja sam za godisnje vinjete ovako se samo prave zastoji... Te vinjete ce da olaksaju svuda protok
     (sasa, 22. septembar 2017 11:43)

    # Link komentara

  100. pa sta ako nema. Vreme je da I mi budemo u necemu prvi. sta fali sistemu?! ti sedi pa pij kafu, ja necu , vozicu i uzivacu.
    (Veljko, 22. septembar 2017 11:39)

    # Link komentara

  101. Nije problem kažnjavanje, već ograničenje od 120km/h i striktno poštovanje toga. Gotovo svuda u Evropi se vozi 130km/h uz tolerisanje 10% i na autoputu te hvataju samo ako divljaš. Razlog je jednostavan, mnogo si opasniji i ugroženiji na magistralnim putevima sa 60km/h (vidi pod Ibarska), nego sa 140km/h na autoputu. Tih 120km/h je zaostavština kada smo svi vozili Zastave 80tih, danas to nije slučaj. Ovo je čisto ekonomska odluka da se čerupaju ljudi, nikako bezbedonosna. A na sve to smo tranzitna zemlja i ljudi samo gledaju da prođu kroz Srbiju. Ako krenu da kažnjavaju, da vidiš kako će stranci ići preko Rumunije i Bugarske, pa će im i računica propasti.
     (JimBeam, 22. septembar 2017 11:39)

    # Link komentara

  102. prosecna brzina od 121 je vrlo blizu ogranicenju brzine od 130, s obzirom na razna zaustavljanja, redove na rampama i smanjenim brzinama na obnavljanim deonicama.

    taj ko vozi 160-180 i trosi 2x vise benzina, placa pice i kafu u "PREDIVNIM" kfanama pored puta, je vec preplatio svoj put i takoreci platio sam kaznu.

    pozdravljam taj jednostavni sistem naplate protiv divljanja nezrelih i bahatih, i ugrozavanja ostalih korisnika auto puta
    (nebo, 22. septembar 2017 11:38)

    # Link komentara

  103. Nas cetvorica se vozimo od Nisa do Beograda smenjujuci se za volanom. Trojica nas vozi preko ogranicenja, cepa i 150 na sat, samo vlasnik vozila postuje ogranicenja brzine. Dolazimo na naplatnu rampu u trenutku kada je bas vlasnik za volanom i policija nam pise kaznu. Kome pise kaznu? Kako da kazni coveka koji nije prekrsio zakon? Kako da kazni nas koji jesmo prekrsili zakon ali za to nemaju dokaza jer ne sedimo u tom trenutku za volanom?
    Nevidjena glupost je ovo novo pravilo, nevidjena.
    (Drljavi Hari, 22. septembar 2017 11:37)

    # Link komentara

  104. nije tacno da u svajcarskoj postoji ovakav sistem. svajcarska nema naplatne rampe vec vinjete
     (srecko, 22. septembar 2017 11:36)

    # Link komentara

  105. Nikako da u slicnim tekstovima kazu zasto je policija uklonila table "Radarska kontrola". Svako ko je vozio bar jednom izvan Srbije, zna da su svuda te table znak da je kontrola moguca u narednih 5km. To je nekada davno bila praksa i kod nas, naime radarske kontrole su bile moguce samo na deonicama puteva koji su imali te table. Danas saobracajcima fali za dorucak ili pivo, postave radar gde god im se svidi. Cak u prijavi nisu obavezni da navedu tacnu lokaciju radara, niti da pokazu putni nalog.
    Ima saobracajaca u Ceskoj i vise nego kod nas, ali radar se postavlja samo tamo gde je to obelezeno i na taj naci zakonom regulisano.
    Kad izadjete iz Srbije, nema sanse da naletite na traktor na magistralnom putu. Kod nas je to najnormalnija pojava. O udarnim rupama, cak i na auto-putu da ne govorim.
    Pazi, nisu sigurni ko je pokrao ogradu sa deonice auto-puta, a vidis trag traktorskih guma kako preseca autoput sa jedne na drugu stranu. Kazu, nisu u stanju da utvrde ko je presekao put.
    Imamo naveca ogranicenje (najnize dozvoljene brzine, na razlicitim putevima) u citavoj Evropi...
    (m1k3, 22. septembar 2017 11:33)

    # Link komentara

  106. Koristi se - u Australiji.
    (Mali Zeka, 22. septembar 2017 11:31)

    # Link komentara

  107. Glupljeg i neinteligentnijeg sistema kao ovog u Srbiji, ja jos nigde nisam video! Zar mi moramo uvek da budemo prvi po gluposti?
    (DEDA CVETKO, 22. septembar 2017 11:29)

    # Link komentara

  108. Gospodine Popovicu, poenta cele priče je uzimanje i otimanje novca.Ovoj drzavi da je stvarno poenta bezbednost ucesnika u saobracaju onda bi se:
    1.Uvele vinjete
    2.Eliminisali kolotrazi, rupe i ostalo
    3.Sredila i modernizovala signalizacija na putevima
    4.Policija bi trebalo da je diskretna i da radi svoj posao, a ne da kao kauboji zaskacu strance i kamiondzije na naplatnim rampama
    5........
    (SinišaNS, 22. septembar 2017 11:28)

    # Link komentara

  109. Zapanjujuća je pažnja i posvećenost sa kojom se prati svako ko se suprotstavlja bilo kakvom uvođenju reda. Tako je sa početkom uvođenja fiskalizacije, kao glavni problem predstavljano kako će da posluje čistač cipela na Slaviji. Zamene teza, kojima se suprotstavljamo svakom uvođenju reda, je u osnovi našeg luzerskog mentaliteta i velikog dela naše propasti.
    Ovaj pavijan se pravio pametan vršeći klasičnu zamene teza po principima:
    1. Sistem nije savršen- dakle: nepootreban je i loš.
    2. Može se prevariti- dakle:nije bitno što će nekoga i dovesti u red
    3. Nigde u svetu to niko ne radi: dakle: nismo mi neko ko može nešto pametno prvi da smisli.
    4. Postoje bolje metode "na zapadu"- dakle: tamo niko ne prekorači brzinu, sve su rešili, što mi da se pravimo pametni.
    5. ON nije video nigde, dakle, ne postoji
    Asistent na višoj u Nišu. Veliki autoritet.
    (Iridenta, 22. septembar 2017 11:28)

    # Link komentara

  110. Šta ako neko prenoći na autoputu? Može ujutro da ga šinja 800km/h. A?
     (brza fotografija, 22. septembar 2017 11:28)

    # Link komentara

  111. Problem sa stajanjem na odmorištima rešava se postavljanjem kontrolnih tačaka neposredno pre ulaska na odmorište!
    (Željko, 22. septembar 2017 11:27)

    # Link komentara

  112. Najveca glupost ikada!!!primer u sezoni mozes da vozis i 200 jer na naplatnim rampama cekas bar 10 minuta u koloni,ako ne i vise
    (., 22. septembar 2017 11:27)

    # Link komentara

  113. Ne podrzavam vecinu stvari koje radi ova vlast, ali ovaj sistem ne gresi, kontrolise SVA vozila koja prolaze i jednostavno je primenjen. Stanoviste "nema nigde u svetu" je potpuno nebitno. Svugde u svetu po autoputevima ima vozila koja preterano brzo voze, prosecnom brzinom od 160 km/h, cak i vise - sto ugrozava bezbednost. Ako ga policija ne zaustavi, mozda ce da sedne da pije kafu 1 sat, mozda ce da plati kaznu na rampi a mozda ce i da nauci da se ne isplati voziti kao manijak.

    I hajde da podignemo ogranicenje na 130 km/h!
    (Jeste, 22. septembar 2017 11:22)

    # Link komentara

  114. Nigde nije video. Pa dobro, čovek nije putovao, ne treba mu zameriti. A teško je pogoditi baš prave reči koje treba ukucati u Google da bi se proverilo gde se ovakav sistem koristi.
    (Gmaz, 22. septembar 2017 11:21)

    # Link komentara

  115. Zar ovo nije (kao i sve predhodne) Vlada eksperata sa savrsenim biografijama za pozicije na kojima se nalaze? Ne razumem kako neko u opste moze da dovodi u sumnju njihova resenja?
    (Raja, 22. septembar 2017 11:17)

    # Link komentara

  116. To sto takav sistem nije video "nigde u svetu", nista ne govori o kvalitetu sistema i njegovoj korisnosti. Vreme ce pokazati. Mnoge zemlje zapadne Evrope nemaju naplatu parkinga preko SMS poruka. U Severnoj Americi, Kanada je na putu da puvede taj sistem u skorije vreme.
    (V.P., 22. septembar 2017 11:16)

    # Link komentara

  117. Slican sistem postoji u Italiji, mada ne mere od prosecnu brzinu od rampe do rampe, vec od jednog dela puta do drugog (gde nema pumpi, parkinga i stajalista). Stavljen je samo na odredjenim deonicama i instalirani su posebni drzaci sa kamerama. Ali oni nisu ukljuceni 0-24, vec rade samo ponekad.
    (Kralj, 22. septembar 2017 11:13)

    # Link komentara

  118. Nigde nećete ni videti. Ovde nije poenta bezbednost saobraćaja već punjenje budžeta, kao uostalom sa svim našim zakonima. Neko može da vozi i preko 200km/h, svrati da natoči gorivo i popije kafu, pa opet nastavi sa preko 200km/h i ne plati kaznu. Ovakav način kažnjavanja najviše ide u prilog pumpadžijama.
    (Mita, 22. septembar 2017 11:12)

    # Link komentara

  119. Ovo nije tačna tvrdnja. Ovakav sistem se koristi u Švajcarskoj.
    (Toma, 22. septembar 2017 11:12)

    # Link komentara

  120. Uvek se nadje neki prepametnjakovic koji je mnogo putovao i zna samo da kritikuje one koji rade i u ovoj Srbiji sve mu smeta. Gde ih samo nalazite? Vidim morali ste da odete u Nis i da se zavucete u neku visu skolu pa i tamo niste mogli da nadjete profesora nego nekog asistenta koji ladno ne vidi poentu da nekog obeshrabri u jurcanju autoputem jel svakako ne moze da stigne ispod 2h.
    Sto niste ovde napisali da ni jedan sistem u svetu nije pouzdan npr. u Italiji kamere su obelezene i gde ih nema zivela sloboda i 200 km/h. Ovaj nas sistem u kombinaciji sa presretacima je najjeftiniji i najjednostavniji a dace iste rezultate kao i kamere i radari. Zato na pokusaje da se poveca bezbednost i spase zivoti uvek treba gledati pozitivno i ne treba samo kritikovati.
    Kritika je pozeljna ako ti pokusaja nema.
    (Ivan, 22. septembar 2017 11:10)

    # Link komentara

  121. ne znam gde je student sve bio po svetu. U Spaniji se koristi, ne znam u ostalim zemljama sveta...
    (ivan, 22. septembar 2017 11:10)

    # Link komentara

  122. Vozis 180 pa pijes kafu 15 minuta na OMV-u u Mitrovici.
     (dax, 22. septembar 2017 11:08)

    # Link komentara

  123. i ovaj je neka faca, pa ta mantra sa kafom je idiotska, a razlog je sto merenje proseka ne iskljucuje radare i presretaca, cak ce se vise debila navatati misleci da mogu da prodju sa tom forom, zivi bili pz videli, drugo koja je poenta da vizis 200 i onda blejis poted puta, debilno
     (vulkanizer gumenih bombona, 22. septembar 2017 11:07)

    # Link komentara

  124. I te kako se koristi, godinama, u Kini. Od skora i na Tajvanu. I to je odlican sistem. Nema milosti prema kabadahijama.
    (dulea, 22. septembar 2017 11:05)

    # Link komentara

  125. Ovaj sistem sluzi da se jos vise disciplinuju "jednaki" a "jednakiji" ce se i dalje bahatiti s tim sto ce eto morati da naprave pauzicu za kaficu...
     (Brica, 22. septembar 2017 11:00)

    # Link komentara

  126. Nisi ti sveta ni video. Jadni oni koje ti ucis.
    (Samo toliko, 22. septembar 2017 10:54)

    # Link komentara

  127. Dodatna kontrola nije na odmet. Uostalom, ništa nas ne košta, a može da doprinese većoj bezbednosti.
    (Bojan, 22. septembar 2017 10:53)

    # Link komentara

  128. Ne vidim zasto se ljudi toliko bune. Vozite po propisanoj brzini i kraj.
     (Panman, 22. septembar 2017 10:52)

    # Link komentara

  129. jel pocelo merenje ? juce sam se vratio iz grcke, ni na jednom listicu mi nije pisala prosecna brzina. Bas sam hteo da vidim da li ce se tacno podudarati sa on board ekranom na kolima
     (ognjen, 22. septembar 2017 10:51)

    # Link komentara

  130. Naravno da mogu napraviti pauzu i neutralisati brzu voznju, medjutim taj ko brzo vozi uglavnom to radi jer se zuri i nema strpljena a takvi sigurno nece stajati ispred naplatne rampe i nabijati vreme ...
    (Tera, 22. septembar 2017 10:50)

    # Link komentara

  131. I naravno jos jedan ekspert koji nema pojma o sabracju , u austriji taj sistep postoji vec vise godina ali jer oni nemaju naplatne rape prosecno vreme se meri u dugackim tunelima i na deonicama koje drzava smatra da brzina mora da bude propisna.
     (miki, 22. septembar 2017 10:50)

    # Link komentara

  132. Pa ne voze ljudi brzo zato što hoće da izgube 15 minuta na kafi...
     (h.p.m, 22. septembar 2017 10:47)

    # Link komentara

  133. hrvatska
     (dzeki, 22. septembar 2017 10:42)

    # Link komentara

  134. Kao prvo postoji u vise zemalja, alo samo na odredjenim rizicnim deonicama i naplacuju se kazne za drasticnije prekoracenje, a ne svima i za npr 5km/h brze od dozvoljenog.
    Naravno da svako moze sesti na kafu, ali cemu onda poenta sto je taj zurio. Takodje, nece ovo merenje iskljuciti postojanje presretaca na auto putu.
    (niko, 22. septembar 2017 10:39)

    # Link komentara

  135. Izjave koje su iznete su netacne. Ovaj metod se koristi u mnogim zemljama i jako je efikasan. Npr. koristi se u Juznoj Africi i na deonicama na kojima je postavljen vozaci postuju ogranicenja.
    (Sasa, 22. septembar 2017 10:38)

    # Link komentara