Vesti -

BG dobija potpuno novo naselje: Karić zauzeo mesto

Beograd -- Arhitektonsko-urbanistički konkurs za budući izgled Makiškog polja je završen, odabrano je prvonagrađeno rešenje i dobijen koncept njegovog razvoja.

Izvor: B92
Podeli
Foto: Grad Beograd
Foto: Grad Beograd

Realno je očekivati da će prvi projekat koji će biti realizovan u Makiškom polju biti "Tesla grad" kompanije BK grupa, u vlasništvu Bogoljuba Karića i njegove porodice. Prošle nedelje je iz te kompanije saopšteno da je projekat „Tesla grad“ na korak od realizacije u Makiškom polju, što je, kako je tada navedeno, dogovoreno na sastanku u Gradskoj skupštini sa gradonačelnikom Sinišom Malim, gradskim urbanistom Milutinom Folićem i predstavnicima BK grupe.

Govoreći o razvojnom projektu Makiškog polja, Milutin Folić podseća da će se prvo raditi plan, potom infrastruktura i na kraju stambeni objekti.

“Nakon prošlogodišnjeg konkursa za Blok 18, ove godine raspisali smo i konkurs za Makiško polje, koje obuhvata 680 hektara. Usvojenom studijom Instituta „Jaroslav Černi” iz 2014. godine, zaštita vodoizvorišta je pomerena do Obrenovačkog puta i tako postavljena tačna granica, što je i omogućilo da počnemo sa planovima za to područje”, kaže on.

Prvonagrađeno rešenje je rezultat rada autorskog tima Dragana Marčetića i Milana Maksimovića i ono predviđa da deo najbliži Čukaričkoj petlji bude stambeno-poslovni a da onaj od ranžirne stanice bude namenjen privrednoj zoni, magacinima, prodajnim salonima i drugim sadržajima.

Između njih nalaziće se glavna saobraćajnica, kičma područja koja će biti paralelna sa Obrenovačkim putem, na čijem početku će se nalaziti veliki trg i reperni objekat. Naselje će biti podeljeno u blokove, koji će po gabaritu biti slični onima na Čukaričkoj padini, a sasvim je moguće da tu svoje mesto nađe i budući nacionalni stadion, rekao je glavni gradski urbanista.

Drugonagrađeno je rešenje autora Vladana Stevovića, Zorana Lazovića, Miodraga Savića, Borisa Ivanovića i Jelene Janković, a treća nagrada pripala je Dušanu Stojanoviću, Pavlu Stamenoviću i Kseniji Pantović. Pored njih, žiri je otkupio i dva jednako vredna rada.

Foto: Grad Beograd
Foto: Grad Beograd

“Tako smo dobili čitav niz dodatnih ideja i sada će Urbanistički zavod na osnovu prvonagrađenog rada i pozitivnih elemenata ostalih radova napraviti plan detaljne regulacije koji će biti usvojen do sredine sledeće godine. Nakon toga, krenuće se u eksproprijaciju zelenih površina, izgradnju primarne infrastrukture i izgradnju planiranih blokova”, navodi Folić.

Deo zemljišta koji pripada gradu, a koji je planiran za gradnju, nakon završene planske dokumentacije biće ponuđen investitorima, a deo zemljišta na kome su predviđene saobraćajnice, parkovi i zaštićeno zelenilo biće zadržano i o njemu ćemo brinuti na način da sugrađani imaju prostore koji će oplemeniti življenje u tom delu grada, objašnjava on.

“Beograd ima četiri velika područja koja će se u narednom periodu planski razvijati, a jedno od njih je i Makiško polje. Pored tog prostora, to su Beograd na vodi, koji se već uveliko razvija, Blok 18 i Ada Huja”, izjavio je glavni gradski arhitekta Milutin Folić, prenosi Beoinfo.

Foto: Grad Beograd
Foto: Grad Beograd

Reč je, kako dodaje, o područjima koja se nalaze unutar gabarita grada, čime postižemo da se Beograd više ne širi van svojih prirodnih granica.

“Usvajanjem Generalnog urbanističkog plana obezbedili smo spuštanje Beograda na reke, korišćenje nekadašnjih industrijskih područja uz obale za planska naselja i korišćenje ekološki prihvatljivih vidova saobraćaja. Implozijom, razvojem grada unutar svojih granica, postižemo mnogo racionalnije korišćenje postojeće infrastrukture i izbegavamo stvaranje novih neplanskih naselja, gde su troškovi izgradnje i održavanja infrastrukture nesrazmerno veliki u odnosu na ono što grad time dobija”, kaže Folić.

Gradski urbanista kao posebnu prednost planskog razvoja ističe ekološku prihvatljivost saobraćaja.

“To praktično znači da će neko ko dolazi iz Makiškog polja moći do centra grada da dođe planiranim metroom, čiji je cilj da poveže postojeća naselja, ali i pruži razvojni potencijal novim naseljima, postojećom trasom tramvaja od Banovog brda ili biciklističkom stazom. Zgrušnjavanjem gradskog tkiva izgradnjom unutar nekadašnjih industrijskih zona omogućujemo nove, ekološki prihvatljive saobraćajne komunikacije i povezujemo Beograd sa svojim rekama, na čijim obalama su upravo i nastajala nekadašnja industrijska područja”, ističe Folić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.