- Komentari -

"Biomasa važan energent, ali neće biti lako"

Novi Sad -- Nužno je edukovati stanovništvo i nosioce funkcija u lokalnim samoupravama o važnosti biomase kao jeftinijeg i ekološki prihvatljivijeg energenta.

Izvor: Tanjug
Pošaljite komentar
  1. Naročito u Somboru i Okolini.
    (Deuchland, 20. novembar 2017 19:44)

    # Link komentara

  2. @JoBaH

    Pretpostavljam da mislis da su fotonaponske celije buducnost...

    Da bi znao nesto o OIE (RES) potrebno je da procitas vise od tri clanka.

    Jedina mana biomase je transport i osiromasenje zemljista...

    Cestitam ovom coveku sto nije sabotirao JP EPS da izgradi prvu toplanu na biomasu... Nisam ni znao da je doticni u to vreme bio gradonacelnik. Nazalost NS i ZR nemaju takve gradonacelnike
    (Bili, 19. novembar 2017 23:31)

    # Link komentara

  3. Juce je B92 objavio, sela Srbije izumiru i tako se prazni teritorija velicine Kosova. Mogli bi to spojiti sa ovom temom. Receno je da sprska sela mogu da proizvode hranu ako bi se u njih ulagalo i tako dalje. Stara prica. Problem nase poljoprivrede nije sto ne moze da proizvede dovoljno hrane vec nema trziste kome bi je prodala. Trziste EU nije mogucnost, ono je monopolisano, na njemu dominiraju Francuska i Holandija i tu nema mesta za nas. Pa sada ako nemamo kome da prodajemo hranu, a mi onda mozemo koristiti zemlju kao resurs za proizvodnju biomase. Biomasa ne moraju biti samo otpatci sa njiva ona se moze i proizvoditi. Srbija ima potencijala za tako nesto. Kada su raspisali tender za koriscenje drzavnog zemljista javilo se samo nekoliko invesitora spremnih da ulazu u preradjivacku industriju. Naravno jer tu hranu nemaju kome prodati. A javilo se 30 kompanja koji su zeleli da gaje brzorastuce kulture korisne za proizvodnju biomase. Ako postoji nacin da se srpsko selo oporavi onda je to proizvodnja energije, ekoloski ciste i prihvatljive a ne proizvodnja hrane.
    (dragan, 19. novembar 2017 23:11)

    # Link komentara

  4. Kod nas je sve naopako, pelet svake godine sve skuplji umesto da bude jeftiniji. Nema ništa normalno da bude u Srbiji.
    (Ivan, 19. novembar 2017 22:04)

    # Link komentara

  5. O ekoloskim aspektima nema ni govora, gore od ovoga je samo ugalj i mazut, jeste da je biomasa obnovljiv izvor energije ali količina prasine, ugljen monoksida i dioksida, TOC-a i kojekakvih smradova je ogromna... Na zapadu se koriste skupi filteri koji su poslednja rupa na svirali srpskih tajkuna tako da manite se obmanjivanja naroda o ekoloskom gorivu... Bavim se merenjem zagadjenja tako da vam je to iz prve ruke... Poz..
    (JoBaH, 19. novembar 2017 19:17)
    Bolje da izgori kao gorivo za grejanje nego uzalud na njivi a kuće da greju sa ugljem to ti je duplo zagadjivanje vazduha.
    (jovan, 19. novembar 2017 21:57)

    # Link komentara

  6. O ekoloskim aspektima nema ni govora, gore od ovoga je samo ugalj i mazut, jeste da je biomasa obnovljiv izvor energije ali količina prasine, ugljen monoksida i dioksida, TOC-a i kojekakvih smradova je ogromna... Na zapadu se koriste skupi filteri koji su poslednja rupa na svirali srpskih tajkuna tako da manite se obmanjivanja naroda o ekoloskom gorivu... Bavim se merenjem zagadjenja tako da vam je to iz prve ruke... Poz..
    (JoBaH, 19. novembar 2017 19:17)

    # Link komentara

  7. Opet ce trebati drvo i za biomasu!
    (rak, 19. novembar 2017 19:14)

    # Link komentara

  8. Šta se odnese sa njive , treba da se vrati a ne da se spali. Humusa je sve manje. Nisam video da se u zapadnim zemljama sve spaljuje.
    (Mile, 19. novembar 2017 19:14)

    # Link komentara

  9. Ako nastavimo da iznosimo zetvene ostatke sa njiva a ne unosimo stajnjak (koga i nema zbog unistenog stocnog fonda) nego samo mineralno djubrivo za koju deceniju cemo oranice pretvoriti u pescare.
    (6ar, 19. novembar 2017 19:04)

    # Link komentara

  10. Ma kakav pelet, nista ne vredi
    (Dejan, 19. novembar 2017 18:48)

    # Link komentara

  11. U Vojvodini treba otvoriti najmanje 20 - tak fabrika za proizvodnju peleta i briketa od bio mase jer su potencijali ogromni, za sada se poljoprivredni otpad spaljuje i unistava !?
    (bacamo resurse, 19. novembar 2017 18:26)

    # Link komentara