- Komentari -

Kina odustaje, Rusi "napadaju" SAD

Vašington -- Centralna banka Rusije kupila je znatne količine američkih trezorskih zapisa u roku od dva meseca nakon što je Donald Tramp izabran za predsednika SAD.

Izvor: Tanjug
Pošaljite komentar
  1. @Alex NYC:

    Najsigurnija nisu, ali u redu. Kamata takodje nije najmanja. Nemacke obveznice su toliko trazene da investitori kupuju sa interesnom stopom od minus c/o samo da bi ih posedovali. Nesto sto USA ne bi islo, jer nisu toliko pouzdane.

    Ali pozdrav u svakom slucaju.
     (Rumpelsh, 20. februar 2017 14:05)

    # Link komentara

  2. @voodoo, americki dug nema mnogo veze sa time sto je americka ekonomija najveca na svetu. Ali shvatam pitanje jer to ni ja nisam razumeo kada sam se pre 20 godina dosao u Ameriku. Mi koji smo iz drzavnih ekonomija gde je vecina ekonomije u vlasnistvu drzave pravimo jednakost izmedju drzave i ekonomije. Recimo, 70% zaposlenih u Rusiji koja je isto drzavna ekonomija, prima platu od drzave. U Americi ta jednakost ne vazi. Amerika je kapitalisticka zemlja i ne postoji nijedna drzavna firma. Americka drzava skuplja porez od tih ne-drzavnih firmi i pojedinaca i ima svoj godisnji budzet. Ne postoji nikakva misterija oko duga americke DRZAVE. To nije dug americke ekonomije. Americka drzava je firma za sebe koja placa razne projekte i zaduzuje se kada god treba pare. Recimo, americka drzava pravi novi vojni avion koji je skup i zaduzi se za taj projekat. Americka drzava izda obveznice kojima se obavezuje da ce kupcu isplatiti neku kamatu na neki rok. Kupci kupuju americke obveznice na marketu, americka drzava dobije novac za projekat i vremenom vraca dugove kupcu obveznica. Americke obveznice su najsigurnija investicija i za njima postoji ogromna potraznja. Eto, cak ih i Rusi kupuju. Posto je potraznja ogromna, americka drzava ih izdaje sa jako malom kamatom, manjom nego bilo koja zemlja na svetu. Americka drzava danas trosi samo 6% svog budzeta da bi vratila dug, toliko je mala kamata. Americkoj drzavi je danas lakse da vraca dugove nego sto je to bilo 70tih, na primer.
    (Alex, NYC, 19. februar 2017 15:06)

    # Link komentara

  3. Suprotno nasem verovanju o "samo sto nije" propasti USA, ispostavilo se zadnjih decenija da je najpogodnija "valuta" za deponovanje ogromne kolicine sredstava: 1-americke drzavne obveznice, 2-americki dolar, 3-zlato, 4-evro, 5-drzavne obveznice pojedinih EU zemalja, 6-funta... dok su se masovna kupovina akcija raznih firmi na svetskoj berzi ili gomilanje rezervi u sopstvenoj valuti kod zemalja cije valute ne ispunjavaju sve valutne kriterijume (Kina, S.Arabija, Rusija, Indija, Brazil...) pokazale kao visokorizicna strategija.

    A sto se tice vlasnistva nad americkim drzavnim obveznicama, postoje brojne mnogo manje drzave od Rusije koje su vlasnice veceg paketa, poput R.Irske, pa cak i Luksemburga. Tako da je Rusija cije se drzavne rezerve nagomilane nerealnim desetogodisnjim divljanjem svetske cene nafte ubrzano prazne usled normalizacije cene energenata i sankcija zbog napada na Ukrajinu - tu pre svega interesantna kao jedini veliki investitor koji je odmah pozitivno reagovao na dolazak Donalda Trampa, dok svi ostali u najmanju ruku kalkulisu.
    ($$$, 19. februar 2017 12:41)

    # Link komentara

  4. Tako Rusija financira ekonomiju SAD. Pitajte koliko SAD ima Ruskih trezornih papira?
     (Toxic_Pr, 19. februar 2017 11:34)

    # Link komentara

  5. Znaci sta je svetska ekonomija zapravo, prodaju se duznicki papiri jedne zemlje koja je navodno najbogatija na svetu, a samo Rusija, Kina i Japan znaci imaju oko 300 milijardi tog Americkog duga, kako moze jedna zemlja sa tolikim dugom da bude prva sila na svetu, kakav je to izmisljen sistem i koji fiktivni novac oni imaju drzeci sve nas obicne smrtnike kao robove zahvaljujuci tome sto su izmislili da imaju milijarde. Covek je daleko od intelektualnog bica, covek je rob sam sebi i svojim glupostima.
     (voodoo, 19. februar 2017 11:05)

    # Link komentara