Test: Ford Focus Trend 1.0 EcoBoost

Ko kaže da je vrhunska tehnologija dostupna samo u skupim automobilima? Ford je omogućio i kupcima najslabije verzije Focusa da uživaju u inženjerskom delu koje je dobilo brojna priznanja, između ostalih i titulu "Motor godine".

Podeli
Ford Focus Trend 1.0 EcoBoost: zapremina 998 ccm; snaga 74 kW (100 KS) pri 6000 o/min; maks. o. mom. 170 Nm pri 1.400-4.000 o/min
Ford Focus Trend 1.0 EcoBoost: zapremina 998 ccm; snaga 74 kW (100 KS) pri 6000 o/min; maks. o. mom. 170 Nm pri 1.400-4.000 o/min

Novi broj Auto magazina je u prodaji, pročitajte utiske iz vožnje najnovijih modela automobila.

Tekst - Aleksandar Bursać; Izvor - Auto Magazin

Već duže vreme Grand Motors omogućava kupcima da nabave Ford Focus po povoljnoj ceni. Letos je ovaj automobil koštao 12.850 evra za "keš" a sada je cena snižena na 11.990 evra.

Konkretno, na pomenutoj akciji je model sa jednolitarskim trocilindričnim EcoBoost turbo benzincem sa 100 konjskih snaga i Trend paketom opreme. U odnosu na redovnu cenu, ovako "spakovan" automobil praktično je jeftiniji za tri hiljade evra.

Zbog velikog interesovanja kupaca baš za ovaj model, odlučili smo da ga testiramo i lično se uverimo koje su prednosti a koje mane konkretne ponude.

Dimenzije (dužina/širina/visina): 4.358/1.823/1.484 mm. Međuosovinsko rastojanje:  2.648 mm
Dimenzije (dužina/širina/visina): 4.358/1.823/1.484 mm. Međuosovinsko rastojanje: 2.648 mm

Vrlo je malo automobila niže srednje klase, odnosno C segmenta koji mogu da se nabave za iznos do 13.000 hiljada evra. Uglavnom se radi o modelima koji su na zalasku karijere jer uskoro u prodaji treba da se pojavi nova generacija, a to sa Focusom trenutno nije slučaj. Automobil je relativno skoro redizajniran i proći će još vremena dok se pojavi naslednik. Dakle, više je nego aktuelan.

Za navedeni iznos od 11.990 evra sa PDV-om dobija se Trend paket opreme, koji je skroman ali sasvim dovoljan za komfornu i bezbednu vožnju. Tu su svih šest vazdušnih jastuka, ESP, pomoć pri kretanju na uzbrdici, a standard je i "koža" na volanu i ručici menjača.

Klima uređaj je manuelni, sedište vozača se podešava po visini, a standard je radio/CD sa šest zvučnika i USB priključkom. Na žalost, tu su samo elektropodizači prednjih prozora, od čega vozačev ima samo delimičnu automatiku. Možete da ga spustite jednim klikom preko "kolena", ali ne i da ga podignete, tako da morate da držite sve vreme taster za zatvaranje prozora.

Vrlo korisnim se pokazala i kontrola pritiska u pneumaticima, koja nema senzore pritiska već funkcioniše preko ESP-a. Neposredno posle preuzimanja automobila, sistem je prijavio gubitak pritiska u jednom pneumatiku. Ispostavilo se da smo na parkingu pokupili šraf koji se zabio u gumu.

Iako auto nije opremljen automatskim farovima, fabrika je ipak postavila senzor. Njegov zadatak je da noću aktivira "go home" svetla, odnosno farove u trajanju od par desetina sekundi nakon što zaključate auto. Tu je i "skakavac" ključ, sa posebnim tasterom za otvaranje prtljažnih vrata. Sve u svemu, vrlo pristojna oprema za baznu verziju jednog automobila niže srednje klase.

Najčešća pitanja koja nam čitaoci postavljaju odnose se na motor. S obzirom da smo u jednom od prethodnih brojeva Auto magazina detaljno predstavili redizajnirani Focus sa veoma štedljivim dizelašem i boljim paketom opreme, ovde ćemo se fokusirati najviše na motor.

Sada već svi znaju da Ford u svoje modele uveliko ugrađuje potpuno novi trocilindrični turbo benzinac zapremine hiljadu kubika, i to ne samo u manje modele već i u Mondeo (za neka tržišta).

Konstruktori ovog motora su osvojili brojne nagrade za svoj inženjerski rad i to potpuno zasluženo. Motor godine se proizvodi sa 100 i 125 konjskih snaga, a u našem Focusu se nalazi slabiji. Uprkos razlici u snazi, maksimalni obrtni moment od čak 170 Nm (što je više nego kod atmosferskih 1.6 benzinaca) im je zajednički, s tim što je kod jače verzije dostupan sve do 4.500 obrtaja, umesto do 4.000.

Razlika u potrošnji je minimalna i to samo na otvorenom kada jači troši za nijansu više goriva.

Najvažnije pitanje sledi – kako to ide? Odmah da rešimo i ovu, najveću dilemu: automobil "ide" odlično s obzirom da na papiru stoji da ima samo 100 konjskih snaga. Zapravo, ništa lošije od atmosferskih 1.6 benzinaca veće snage.

Ovo je još jedan dokaz da su cifre na papiru relativan pojam, s obzirom da se u vožnji ponaša mnogo bolje nego neki 1.6 konkurenti sa 110 ili 115 "konja". Za početak, nema karakterističan zvuk starijih trocilindričnih motora ali je ipak dosta drugačiji u odnosu na četvorocilindrične.

U velikoj meri su smanjene i karakteristične vibracije. Doduše, ne vozi se kao ostali malolitražni turbo benzinci, u smislu da možete da ga vozite na vrlo niskim obrtajima. Do 1.500 obrtaja hoće da negoduje, ako ste, na primer, u četvrtoj brzini i želite naglo da ubrzate. Tu sada dolazi do momenta kada je potrebno privikavanje vozača.

Konkretno, većinu moderih turbo benzinaca možete da vozite petom, pa i šestom brzinom pri 50 km/h. Ovde je za tu brzinu potrebna četvrta, dok petu trpi tek preko 60 km/h.

Dalje, dok drugi maksimalnu snagu razvijaju pri oko 5.000 o/min, kod Focusa je to na 6.000. Ubrzanja su prilično snažna, a posebno međuubrzanja, tako da će vas motor sigurno iznenaditi ako na umu imate kubikažu i snagu.

Do sada nismo sreli nikoga ko smatra da su performanse ispod očekivanja. A vozili smo mnogo ljudi. Prijatno nas je iznenadila linearnost isporuke snage i maksimalnog obrtnog momenta koji je dostupan u vrlo širokom opsegu.

Interesantno je da nismo osetili da se auto muči ni u jednom trenutku, čak ni kada je u njemu bilo četvoro odraslih putnika. Sigurno ste doživeli trenutak u nekim automobilima kada ste primorani da ubrzavate punim gasom da biste dobili umerena ubrzanja ako je auto pun. Ovde se tako nešto jednostavno ne dešava. Rezerva snage uvek postoji.

Jedino kada Focus značajnije posustaje sa međuubrzanjima je pri visokim brzinama na autoputu.

Interesantno je da se Ford odlučio za nešto kraće prenosne odnose nego što je uobičajeno kod malih turbo benzinaca. Između ostalog, to je učinjeno kako bi se izbegle vibracije pri niskim obrtajima. Konkretno, pri 130 km/h motor se "vrti" na oko 3.400 obrtaja, što je veoma blisko atmosfercima. Interesantno je da sve ovo ne stvara veću buku. To je još jedna specifičnost ovog motora jer, recimo, pri 4.000 o/min imate osećaj kao da ste na oko 2.000 obrtaja. Dakle, sve je vrlo utišano i mirno.

Ne brinite ni za potrošnju. Kraći prenosni odnosi pete brzine pri 130 km/h rezultuju trenutnom potrošnjom koja se kreće između 6,2 i 7,8 l/100 km, a sve u zavisnosti od pravca vetra. Kada smo već kod potrošnje, u gradu treba računati na oko osam litara benzina na sto kilometara.

Prtljažnik: 316 l
Prtljažnik: 316 l

Sada će se mnogi zapitati čemu sve ovo kad otprilike slične cifre pruža i stari 1.6 atmosferac. Pre svega, potrošnja je ipak niža, bar za 20 posto. Nismo bili nežni sa ubrzanjima i sigurni smo da sa atmosfercem prosek po gradu ne bi bio manji od 10 l/100 km.

Međuubrzanja su nesporno bolja zbog turba, ali ono što je možda najbitnije, u našoj zemlji nema smisla – emisija CO2 je u proseku svega 105 grama po kilometru, što je gotovo na nivou hibridne Toyote Prius 3 (98 g/km). Na Zapadu se sve ovo itekako vrednuje kroz brojne pogodnosti o kojima, za sada, možemo samo da sanjamo.

Komfor na najvišem nivou

Da je ovo pravi nemački auto, uz inženjering i mehaniku, očigledno je i kada je u pitanju komfor u kabini i kvalitet završne obrade i materijala. Sedišta su mekana, konstruisana tako da budu udobna i korpulentnijim osobama, sa vrhunskom ergonomijom vozačevog radnog mesta.

Doduše, krupniji suvozači će imati problema sa širinom centralne konzole koja smeta levoj nozi.

Materijali upotrebljeni za oblaganje kabine su u samom vrhu klase, sa pretežno mekanom plastikom, uključujući i tapacirunge u vratima. Na svakom koraku i na svakom detalju se oseća visok kvalitet i solidnost.

Ponuda prostora na zadnjim sedištima je prosečna, dok je prtljažnik sa kompaktnim rezervnim točkom relativno plitak i zbog toga raspolaže sa 316 litara korisne zapremine.

Kao stvoren za naše puteve

Ogibljenje je veoma mekano, kao da su inženjeri imali na umu naše puteve. Neravnine vrlo efikasno upija, bilo da su kratke uzastopne, ili većeg prečnika.

Focus je jednostavno pravo osveženje i svakako među najmekšim i najudobnijim automobilima u klasi. Bez obzira na to, upravljanje je besprekorno tako da je i u tom pogledu ovaj model u samom vrhu.

Moramo da pohvalimo i zvučnu izolaciju, koja je zaista na najvišem nivou, čak i pri velikim putnim brzinama na autoputu.

"Auto magazin" je nova edicija najstarijeg automobilskog časopisa u Srbiji.

Ford Focus Trend 1.0 EcoBoost

motor 3 cilindra, turbo benzinac
zapremina 998 ccm
snaga 74 kW (100 KS) pri 6000 o/min
maks. obrtni moment 170 Nm pri 1400-4000 o/min
menjač manuelni, 5 stepeni
dimenzije 4358/1823/1484 mm
međuos. rastojanje 2648 mm
prtljažnik 316 l
rezervoar 55 l
masa 1276 kg
pneumatici 205/55 R 16
maks. brzina 185 km/h
ubrzanje 0-100 km/h 12,5 s
potrošnja (fabrička) 3,9/4,6/5,7 l/100 km,
emisija CO2 105 g/km

Oprema

Standard: start-stop sistem, prednji i bočni vazd. jastuci, vazd. zavese, ESP, pomoć pri kretanju uzbrdo, el. podizači prednjih prozora, kožni volan i ručica menjača, el. podesivi retrovizori sa grejačima, podešavanje vozačevog sedišta po visini, radio CD/MP3 sa USB priključkom i 6 zvučnika, komande radija i bord kompjutera na volanu, kontrola pritiska u pneumaticima, manuelni klima uređaj sa elektronskim komandama

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 3 idi na stranu